رفلکس مردمک چشم ممکن است اختلال اتیسم را پیش بینی کند.

رفلکس مردمک چشم ممکن است اختلال اتیسم را پیش بینی کند.
1397/2/31
عکس العمل مردمک چشم و اتیسم

 

یک مطالعه جدید نشان می دهد، که رفلکس مردمک چشم به نور ممکن است نشانه اولیه اتیسم باشد.

چشم های کودک شما ممکن است کلیدی برای تشخیص اتیسم باشد. شیوع اختلال اتیسم در حال حاضر در حدود 1 در 59 نفر است که نشان دهنده افزایش قابل توجه آن در 6 سال گذشته بوده است. از آنجاییکه تشخیص دقیق اتیسم در سال های اولیه زندگی کودک می تواند بسیار دشوار باشد محققان به دنبال راههای جدیدی برای کشف آن هستند. به عنوان مثال آزمایش خون که اخیرا برای تشخیص اتیسم به کار گرفته می شود تا 92% می تواند تشخیص قطعی را مشخص کند. در حالیکه سایر محققان برای تشخیص از علائم حسی این اختلال کمک می گیرند. اختلال اتیسم همراه با حساسیت حسی مانند حساسیت به محرک های خاص بو، نور ، صدا و ... شناخته شده است. این مسئله باعث شده تا برخی از محققان به این باور برسند که بررسی پردازش های حسی مغز می تواند موجب تشخیص زودتر و دقیق تر باشد.

ترج فلاک یتر استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه سوئد و تیمش، رفلکس مردمک چشم نوزادن را بررسی کردند که چه میزانی از نور را به شبکیه می رساند و این نشانه معتبری برای تشخیص اختلال اتیسم است.

فلاک یتر می گوید تحقیقات پیشین در مورد کودکان اتیستیک یک رفلکس ضعیف را نشان داده است، این یافته ها ما را به ارزیابی رفلکس مردمک چشم خواهران و برادران کودکان اتیستیک ترغیب می کند.

 

رفلکس های قوی تر ممکن است اتیسم را پیش بینی کنند.

فلاک یتر و همکارانش داده هایشان را با نتایج پژوهشی که در دانشگاه لندن انجام شده بود ادغام کردند. تحقیقات دانشگاه لندن به بررسی کودکانی که خواهر یا برادران بزرگ تر اتیستیک دارند، پرداخته بود. شرکت کنندگان در این مطالعه نوزادان 9 تا 10 ماهه بودند که در 3 سالگی نیز ارزیابی شدند. در ابتدای تحقیق رفلکس مردمک چشم نوزادان بررسی شد و این نوزادان در 3 سالگی برای تشخیص اتیسم مورد ارزیابی قرار گرفتند. در مجموع 147 نوزاد شرکت کننده که برادر یا خواهر بزرگ اتیستیک داشتند، 29 نفر از آنها در 3 سالگی اتیسم تشخیص داده شدند.

فلاک یتر به نوزادنی اشاره می کند که رفلکس ضعیف مردمک چشم را در تحقیقات قبلی نشان دادند، او می گوید:« اکثر این نوزادان بطور عادی رشد کردند با این حال احتمال دارد که در آینده اتیسم تشخیص داده شوند.» او ادامه می دهد «در نتایج تحقیقات جدید بطور شگفت انگیزی دریافتیم که وجود رفلکس های قویتر احتمال تشخیص اتیسم را در آینده افزایش می دهد . ما معتقدیم که این یافته ها بسیار مهم هستند زیرا آنها به یک عملکرد اساسی اشاره می کنند که قبلا در تشخیص اتیسم مورد توجه نبوده است.» او می گوید «تشخیص اتیسم تا قبل از 2 یا 3 سالگی نمی تواند معتبر باشد اما امیدواریم که تحقیقات بیشتر موجب تشخیص زودهنگام شود تا بتوان مداخلات را سریع تر آغاز کرد.»

 


2
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.