نرخ شیوع اتیسم رو به افزایش است

نرخ شیوع اتیسم رو به افزایش است
1397/2/19
متخصصان دلیل این مسئله را به درستی نمی‌دانند!

 

بر اساس اطلاعات اخیر مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری آمریکا; نرخ اختلال طیف اتیسم در بین دانش‌آموزان، از سال 2012 تا سال 2014 میلادی، با افزایشی 15 درصدی به سیر صعودی دودهه‌ای خود ادامه داده است و دلایل این افزایش همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در سال 2014، در میان 11 تا از جوامع آمریکایی، حدودا از هر 59 کودک 8 ساله، یک کودک، با اختلال اتیسم بود. این رقم در سال 2012، یک کودک از هر 68 کودک بود. به طور کلی، نرخ اتیسم از سال 2000 به بعد، 150 درصد افزایش یافته است. در سال 2000، از هر 150 کودک، تنها یک کودک دارای اتیسم بود.  

این رشد، تا حدودی به موجب افزایش تشخیص اتیسم در کودکان است. کودکانی که از نظر اختلال اتیسم، تعدادشان خیلی کمتر از هم‌کلاسی‌های  نیست.

اتیسم، یک اختلال رشدی است که با گستره‌ای از چالش‌های اجتماعی و ارتباطی و همچنین رفتارهای تکراری از قبیل تکان تکان خوردن، بال بال زدن یا وسواس توصیف می‌شود.

این گزارش، به صورت دوسالانه توسط سازمان نظارت بر اتیسم و ناتوانی‌های رشدی  (ADDMN)که یک سیستم ردیاب تحت حمایت مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری آمریکا است به چاپ می‌رسد. این سیستم ردیاب، بیش از 300 هزار کودک 8 ساله را به منظور تشخیص علائم اتیسم، ارزیابی می‌کند.

«کریگ نیوزشافر»، مدیر موسسه اتیسم اِی‌جِی دِرِکسِل در دانشگاه دِرِکسِل فیلادلفیا گفت که یاس و ناامیدی مردم در باب نرخ صعودی اتیسم که توضیحی نیز برای آن ارایه نشده است را درک می‌کند. او گفت: اما مطالعات ژنتیکی، بیش از پیش بیانگر پیچیدگی بسیار زیاد اتیسم هستند.

او افزود:

هیچ دلیل محیطی مشهودی برای این نرخ رو به رشد وجود ندارد و بدون اطلاعات لازم درباره بزرگسالان، اینکه آیا افراد بیشتری دارای اتیسم هستند یا این اختلال همواره به این میزان رایج بوده و فقط تشخیص داده نشده بوده یا به اسامی دیگری نامیده می‌شده است، نامشخص باقی خواهد ماند.

سازمان خود-حمایتی اتیستیک (ASAN)، سازمانی غیرانتفاعی (ناسودبر) که توسط افراد اتیستیک، برای خدمات‌دهی به این افراد، اداره می‌شود؛ مدت‌هاست که خواستار بررسی نرخ اتیسم در بزرگسالان بوده است.

زویی گِروس، مدیر عملیاتی این گروه گفت:

«اتیسم چیز بدی نیست و افراد اتیستیک، در هر سن و از هر نژاد و جنسیتی، همیشه در کنار ما بوده‌اند. تحقیقات مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری آمریکا، حاکی از حقیقت داشتن این موضوع است.»

 

اگرچه علائم اتیسم معمولا بین تولد یک سالگی و دو سالگی یک کودک نمایان می‌شوند، بر طبق این گزارش، میانگین سن تشخیص تقریبا 4.5 سالگی است.

دکتر استوارت شاپیرا، رییس بخش پزشکی مرکز ملی بیماری‌های مادرزادی و ناتوانی‌های رشدی تحت حمایت مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری آمریکا، گفت:

«از هر 20 کودکی که در نهایت دارای اتیسم تشخیص داده می‌شوند، 17 نفرشان قبل از 3 سالگی مشکوک به اتیسم معرفی می‌شوند و تنها 8 نفر از آن‌ها تا 3 سالگی، ارزیابی‌های رشدی کامل دریافت می‌کنند. مدت زمان زیادی بین نگرانی رشدی ابتدایی و زمانی که کودک به طور کامل ارزیابی رشدی می‌شود، وجود دارد. این ارزیابی می‌تواند در خدمات‌رسانی به کودک برای بهبود آینده و سلامت او موثر واقع شود.»

در حال حاضر، متخصصان باید تمام کودکان را برای یافتن علائم اتیسم، چندین بار در سه سال اول زندگی‌شان، تحت بررسی قرار دهند. تحقیقات نشان می‌دهند که هر چه یک کودک در سن پایین‌تر، خدمات وابسته به اتیسم را دریافت کند، شانس بهبود او بالاتر است.

شاپیرا گفت:

«والدین می‌توانند نقش کلیدی در اظهار نگرانی در باب رشد فرزندشان به دکتر داشته باشند. نقش والدین در این امر، بسیار حیاتی است و اگر نگرانی‌ای دارند باید سریعا دست به عمل بزنند و صبر نکنند.»

حامیان و محققان اتیسم، از رشد بی‌امان نرخ آن متعجب نشدند.


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.