ارتباط ژن هایی خاص و تفاوت در مغز کودکان

 ارتباط ژن هایی خاص و تفاوت در مغز کودکان
1397/1/20
یافته های جدید علم ژنتیک در خصوص اتیسم

 

تیمی از دانشمندان دانشگاه کمبریج به ارتباط ژن هایی خاص و ایجاد تفاوت های فردی درآناتومی مغز کودکان با اختلال طیف اتیسم پی برده اند.

مطالعات گذشته وجود تفاوت هایی در ساختار مغز افراد اتیستیک را نشان می دهد. با این حال ، تا به امروز، دانشمندان نمی دانستند که کدام ژن ها موجب این تفاوت ها می شوند. تیمی از محققان کمبریج ام آر آی بیش از 150 نفر از کودکان با اختلال طیف اتیسم را بررسی کرده و با گروه سنی مشابه غیر اتیسم مقایسه نمودند. آن ها به تنوع ضخامت قشر ( لایه خارج از مغز )، نگاهی انداختند و این مسئله را به فعالیت ژن در مغز ارتباط دادند. این دانشمندان،  مجموعه ای از ژن ها را کشف نمودند که موجب تفاوت در ضخامت قشر مغز افراد با اختلال طیف اتیسم و غیر اتیسم می شد. بسیاری از این ژن ها در چگونگی ارتباط سلول های مغزی با یکدیگر (یا نورون ها) دخیل هستند. جالب توجه است که بسیاری از ژن های شناسایی شده در این مطالعه نشان داده اند که فعالیت پایین تری در سطح مولکولی در نمونه های بافت مغز افراد با اختلال طیف اتیسم پس از مرگ وجود دارد. این مطالعه توسط دو نفر از دانشمندان علوم پزشکی، دکتر رافائل رومرو گارسیا و دکتر ریچارد بیتلم، و وارون واری ( دانشجوی دکترا )، هدایت شده است. این مطالعه در نشریه مولکولی روانپزشکی منتشر شده است و نخستین شواهد را پیرامون تفاوت های مغزی افراد با اختلال طیف اتیسم ارائه می دهد.

دکتر ریچارد بتلم عنوان می کند: «این تحقیقات ما را در فهمیدن اینکه چرا مغز افراد اتیسم و غیر اتیسم متفاوت از هم عمل می کند، یک گام جلوتر می برد. ما خیلی وقت است که می دانیم اتیسم ریشه در ژنتیک دارد اما، با ترکیب این مجموعه اطلاعات گوناگون ( تصاویر ذهنی و عوامل ژنتیکی )، قادر به فهمیدن این مطلب به شکلی تخصصی تر هستیم که کدام ژن ها موجب متفاوت عمل کردن مغز افراد اتیسم می شوند. در اصل، شروع به بررسی ارتباط بین سطوح مولکولی و ماکروسکوپی می کنیم تا به درک بهتری از تنوع و پیچیدگی اتیسم دست یابیم.

وارون واریر می افزاید : «اکنون  باید این نتایج را که مبتنی بر اطلاعات عوامل ژنتیکی و اسکن های مغزی می باشند، مورد تایید قرار داده تا دقیقا متوجه شویم چگونه فعالیت ژنی و ضخامت قشر مغز با اتیسم مرتبط است.»

دکتر رافائل رومرو گارسیا می گوید: «شناسایی ژن های مرتبط با تغییرات مغز درافراد اتیسم، تنها اولین قدم می باشد. این یافته های امیدوار کننده نشان می دهد که چگونه رویکردهای چند رشته ای در درک مکانیسم های مولکولی مبتنی بر  اتیسم، تاثیرگذار است.»

پیچیدگی این شرایط نیاز به یک تلاش مشترک از یک جامعه علمی گسترده دارد.

 

منبع:  ارتباط ژن هایی خاص و تفاوت در مغز کودکان

 

 


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.