تشخیص اتیسم با انجام آزمایش بر روی خون و ادرار

تشخیص اتیسم با انجام آزمایش بر روی خون و ادرار
1396/12/21
تست جدید تشخیص اتیسم در کودکان

 

دانشمندان در بریتانیا با پژوهش بر روی آزمایشات خون و ادرار اعلام کردند که احتمال تشخیص اتیسم بر این اساس وجود دارد. محققان دانشگاه واریک معتقدند که این آزمایش اولین آزمایشی است که می تواند منجر به تشخیص زود هنگام اختلالات طیف اتیسم در کودکان شود، و پس از آن می توان مداخلات زودهنگام را برای این کودکان آغاز کرد .

اختلال طیف اتیسم عمدتا بر تعامل اجتماعی و ارتباطات فردی تاثیر می­گذارد، که نشانه هایی از جمله اختلالات گفتاری، رفتارهای تکراری ، بیش فعالی، اضطراب و ناسازگاری با محیط های جدید را شامل می شود.

به این دلیل که اختلال اتیسم در یک طیف وجود دارد، تشخیص زودهنگام می تواند دشوار و نامطمئن باشد.  برآورد شده است که حدود یک نفر در هر 100 نفر در انگلستان دارای اختلال اتیسم می باشند و نسبت پسرها بیشتر از دخترها است.

 دانشمندان در این تحقیق  ارتباطی بین اختلال اتیسم و آسیب به پروتئین در پلاسمای خون پیدا کرده اند. آنها از آزمایشاتی که مربوط به  بررسی پروتئین در پلاسمای خون بود اطمینان یافتند که کودکان اتیستیک دارای سطوح بالاتر از اکسیداسیون و برخی ترکیبات اصلاح شده قندی هستند.

به نظر می رسد علل ژنتیکی در حدود یک سوم از اختلال اتیسم نقش دارند، در حالی که گمان می رود که بقیه به علت ترکیبی از عوامل محیطی و انواع جهش های ژنتیکی نادر باشد.

دانشمندان معتقدند که جهش­های انتقال دهنده های آمینه اسید ها یک نوع علل ژنتیکی مرتبط با اختلال  هستند.

تیم وارویک با همکاران دانشگاه بولونیا در ایتالیا مشغول به کار شدند و 38 کودک اتیستیک به همراه یک گروه کنترل از 31 کودک دیگر بین 5 تا 12 ساله مورد پژوهش قرار دادند. آنها نمونه های خون و ادرار برای انجام آزمایشات از کودکان گرفتند.  

تیم وارویک پس از انجام آزمایشات به این نتیجه رسیدند که تفاوت های شیمیایی بین دو گروه وجود دارد.

این تحقیق توسط یک بایولوژیست به نام نایلا رابانی در دانشگاه وارویک رهبری شد، او گفت : " نتایج این پژوهش می تواند به تشخیص و مداخله زودهنگام منجر شود. ما امیدواریم که آزمایش ها عوامل جدیدتری نیز کشف کنند. وی افزود با آزمایشات بیشتر ما می توانیم به بهبود تشخیص اتیسم کمک کنیم و راه را برای علل اتیسم نشان دهیم "

این پژوهش در مجله مولکولی اتیسم منتشر شده است.

 

منبع : تشخیص اتیسم با انجام آزمایش بر روی خون و ادرار (گاردین)

 


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.