نقش و تاثیر موسیقی درمانی برای کودکان اتیسم

نقش و تاثیر موسیقی درمانی برای کودکان اتیسم
1396/11/15
عوامل ارتباطی در موسیقی درمانی می تواند نتایج مثبت درمانی برای کودکان اتیستیک داشته باشد.

 

ممکن است تا به حال توجه نکرده باشید که روابط خوب نتایج خوبی را به بار می­آورند، اما اینها به عنوان تجربیات ارتباطی معنی دار برای همه ما در زندگی روزمره حیاتی است.

کارین مسلر یک موسیقی درمانگر است. او موسیقی را با پسری اتیستیک کار می­ کند و تلاش می ­کند متناسب با صدا، حرکات و حالت های کودک لحظات همگام و هماهنگی توسط موسیقی به وجود آورد.

در یک مطالعه جدید محققان مرکز تحقیقات سلامت دانشگاه برلین نشان دادند که سطح کیفی روابط درمانی، تغییرات عمومی را در مهارت های اجتماعی کودکان اتیستیک پیش بینی می­کند. این مطالعه پیش بینی کننده بر روی 48 کودک بین سنین 4 تا 7سال بود که در طی 5 ماه به صورت هفتگی دوره موسیقی درمانی ابتکاری را دریافت کردند. مهارت های اجتماعی کودکان به صورت پیش آزمون و پس آزمون مورد ارزیابی قرار گرفت و نتایج نیز بررسی شدند. محققان براساس فیلم های جلسه درمان، ارتباط بین کودک و درمانگر را ارزیابی کردند. یافته های این پژوهش کاهش قابل توجهی از علائم اتیستیک را نشان می­دهد. البته لازم به ذکر است که در صورت شکل گرفتن ارتباطی که درمانگر از لحاظ هیجانی و موسیقیایی با بیانات کودک وفق پیدا کند، این مسئله باعث بهبود مهارت های ارتباطی و زبانی کودک می­ شود.

در موسیقی درمانی برای کودکان اتیستیک محققان سعی می­ کنند قواعد تعاملات اولیه را با کاربرد موسیقی به صداها، حرکات و حالات کودک به او منتقل کنند. تمرکز بر سازگاری با موسیقی برای کودکان اتیستیک با عملکرد پایین مهم است زیرا در زمان کار با این کودکان پردازش حسی آن­ها به طور خاص می­تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

نتایج اولیه مرتبط با اثرات موسیقی درمانی برای کودکان اتیستیک نشان می ­دهد که موسیقی درمانی بهتر از سایر درمان ها عمل می­ کند. بنابراین تمرکز ویژه باید به روش­ های مداخله ای که روابط را از طریق سازگاری با موسیقی و هیجان ارتقا می بخشد، باشد. و در نهایت این راهکار ها باید به درمانگران و والدین برای کاهش علائم اتیستیک کمک کند.


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.