بهبود در مداخلات اتیسم

بهبود در مداخلات اتیسم
1396/11/2
بررسی نقش ژنتیک در اختلال اتیسم

 

روانشناسان و گفتاردرمانگران مرکز Northwestern   به مطالعه و ارزیابی خانواده های اتیستیک می پردازند تا سریع­تر و بهتر بتوانند به آنها کمک کنند. پرفسور" مرلی لوش" یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه Northwestern  است. او به دنبال بررسی نقش ژنتیک در اختلال اتیسم به منظور شناسایی شرایط ابتدایی و درک علل آن است. پرفسور "لوش" می گوید: ((ما نیازمند ابزار کارآمد، قابل اطمینان و هدفمند برای تشخیص اتیسم هستیم. در حال حاضر ابزاری وجود ندارد که بتواند به راحتی برای هر کودک قابل استفاده باشد.))

براساس تحقیقات، میزان شیوع اتیسم 1 در 68 نفر می باشد که با نقص در مهارت های ارتباطی، اجتماعی و مشکلات رفتاری همراه است. آشکار ترین علائم اتیسم بین 2 تا 3 سالگی ظاهر می شوند. محققانی مانند پرفسور "لوش" همراه با دیگر اساتید، همکاری متقابلی را شکل داده اند که می تواند در تشخیص و مداخله زودهنگام اختلال اتیسم موثر باشد و امیدواری را در خانواده ها افزایش دهد.

اطلاعات مهم

پرفسور "لوش" ریشه های ژنتیکی اتیسم را بررسی می کند و تلاش می کند تا قبل از تشخیص مشخص کند که چگونه این اختلال انتقال می یابد. تحقیقات او نشان داده است که خطر ژنتیکی اختلال اتیسم را می توان در ویژگی های زبانی والدین مشاهده کرد. پژوهش اخیر او بررسی نمرات آزمون والدین کودکان اتیستیک در مدرسه است که تاثیر نقش ژن ها را در اختلال اتیسم تایید کرده است.

او می گوید زمانیکه ما نمرات آزمون والدین را بررسی می­کنیم، درمی­یابیم که بین مهارت های زبانی و ریاضی والدین این کودکان یک شکاف عمیقی وجود دارد و یکی از این مهارت ها بطور قابل توجهی بهتر از دیگری است. این مسئله بسیار شگفت انگیز است. با بررسی شدت این اختلاف می توان شدت اختلال را در کودکان پیش بینی کرد. پرفسور "لوش" به همراه پرفسور "فری" معاون آموزش و پرورش Northwestern  اخیرا پژوهشی انجام دادند، آنها با استفاده از داده های سواد آموزی گذشته دریافتند که کودکانی که در شناختن حروف خوب عمل کرده اما برای شناسایی صدا مشکل داشتند، احتمالا 2.5 برابر  بیشتری در معرض اختلال اتیسم نسبت به سایر کودکان هستند.  او می گوید: ((ما خواهر و برادرهای کودکان اتیستیک را نیز بررسی کردیم و آنها نیز این اختلاف را بیشتر از دیگران نشان دادند)). واضح است که عوامل ژنتیک نه تنها در اتیسم نقش داشته بلکه در اعضای خانواده نیز ویژگی های مشابهی دیده می شود. درکنار این یافته ها "لوش" و "فری" مجموعه ای از داده های آرشیوی شامل نمرات آزمون های دوران کودکی و ارزیابی رفتاری را جمع آوری کرده اند که شامل سه نسل از یک خانواده می باشد.

الف) پدربزرگ و مادربزرگ

 ب) والدین

 ج)کودکان

پرفسور "فری" می گوید: ((پژوهش های کمی در زمینه سه نسل از خانواده انجام شده است، زیرا تاکنون چنین چیزی امکان پذیر نبوده است. این مجموعه از داده ها به ما اجازه می دهد که با اطمینان بیشتری نشان دهیم که اتیسم یک اختلال ژنتیکی است)).

پرفسور "لوش" می گوید: ((با بررسی ویژگی های بالینی و رفتاری اتیسم، ما می توانیم درک بهتری از علل ژنتیکی و  محیطی اختلال اتیسم داشته باشیم. اگر علل دقیق اتیسم را بدانیم، مداخلات موثرتر و هدفمندتر می شوند و امیدوارم روزی آزمایش ژنتیک برای تشخیص اتیسم به واقعیت بپیوندد)).


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.