تاثیر برخی بازی های ویدئویی بر تعادل افراد اتیستیک

تاثیر برخی بازی های ویدئویی بر تعادل افراد اتیستیک
1396/9/20
بازی های ویدیویی می تواند به بهتر شدن تعادل افراد اتیستیک کمک کند

 

انجام بازی ویدیویی "نینجا" ( نینجا یک شخصیت کارتونی رزمی کار است) که به آزمودنی ها پاداش می دهد، می تواند به کودکان و نوجوانان اتیستیک در جهت بهبود تعادلشان کمک کند.

براساس یک پژوهش اخیر در مجله اتیسم و اختلالات رشدی که توسط محققان دانشگاه ویسکانسین مادیسون انجام شده است، مشکلات مربوط به تعادل و ثبات در افراد اتیستیک در مقایسه با دیگر افراد جامعه رایج تر است و به نظر می رسد این مشکلات معمولا با علائم شدید اتیستیک و اختلال در فعالیت های زندگی روزمره در ارتباط هستند.

 تراورس محقق مرکز ویسکانسین می گوید:"ما فکر می کنیم آموزش مبتنی بر بازی های ویدیویی می تواند یک راه منحصر بفرد برای کمک به افراد اتیستیکی که با چالش های در تعادل خود مواجه هستند، است". در این مطالعه آزمایشی که بزرگترین پژوهش در زمینه بررسی اثرات آموزش بر تعادل افراد اتیستیک است، 21 آزمودنی بین سنین 7 تا 17 سال انتخاب شدند. آنها طی یک برنامه آموزشی شش هفته ای یک بازی ویدیویی که توسط محققان برایشان ارائه شد را انجام دادند. در پایان برنامه آزمودنی ها پیشرفت چشمگیری را نه تنها در بازی بلکه در تعادلشان در موقعیت های خارج از بازی نشان دادند.

تراورس بیان می کند: "بهبود تعادل در خارج از بازی ویدیویی نیز بسیار مهم است و آزمودنی ها به طرز هوشمندانه ای در جستجوی راه هایی برای غلبه بر بازی ها هستند. ما باید اطمینان می­یافتیم که بهبود و پیشرفت مشاهده شده در تعادل آنها محدود به بازی های ویدیویی نیست".

آزمودنی ها به پرسشنامه ای که بعد از بازی در اختیارشان قرار گرفت پاسخ داده و بیان کردند که از بازی های ویدیویی بسیار لذت بردند. تراورس می گوید:"ما همیشه به دنبال جذاب کردن مداخلات هستیم. ما در خلال بازی ویدیویی یک تمرین نیز انجام دادیم ( در پایان برخی جلسات آزمودنی ها چند دقیقه ای روی یک پا می ایستادند) و ما از لذت بردن آنها خشنود می شدیم".

در این بازی از یک دوربین فیلمبرداری و یک مانیتور تعادل استفاده شد. آزمودنی ها خود را روی صفحه نمایش می دیدند و حرکات مختلف نینجا را به نمایش می گذاشتند. سپس برای انجام این حرکات پاداش دریافت می کردند. این همان چیزی بود که باعث پیشرفت آنها شد.

تراورس می گوید: "محققان تلاش می کنند تا این بازی را برای افراد مختلف طیف اتیسم قابل استفاده کنند. این بازی دستورالعمل کلامی کمی دارد و بیشتر باید برای کودکانی که محدودیت های کلامی دارند در دسترس باشد. ما می خواهیم این آموزش مبتنی بر بازی ویدیویی را به خارج از محیط آزمایشی نیز انتقال دهیم".

 

لینک خبر تاثیر بازی های کامپیوتری روی افراد اتیستیک:

https://www.wpr.org/students-autism-strike-ninja-pose-improve-their-balance


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.