ربات آموزشگر Nao

ربات آموزشگر Nao
1396/9/18
آموزش نوبت گیری و گفتگو به کودکان اتیسم توسط ربات درمانگر

 

رباتی به نام Nao توسط تیم رباتیک دانشگاه پورتسموث فرانسه طراحی شده است که کار یک درمانگر را انجام می دهد. کار این ربات اسکن کردن حالات چهره و حرکات بدن کودکان اتیسم در موقعیت های خاص است. پژوهشگران این پروژه بر این باورند که این ربات به نحوی می تواند به کودکان اتیستیک کمک کند که متخصصان حوزه اتیسم این توانایی را ندارند. آنها امیدوارند این ربات که مانند یک درمانگر عمل می کند بتواند توانایی کودکان اتیستیک را برای انجام گفت و گو بهبود بخشد. ربات Nao قادر خواهد بود به کودکان اتیسم نوبت گرفتن را نیز یاد دهد. نوبت گرفتن مهارتی است که بسیاری از کودکان آن را نمی دانند و از آن غافل هستند.

ربات بعد از اسکن حالات چهره و حرکات بدن، تصاویر را ارزیابی می کند تا بهترین راه جلب توجه کودک را مشخص کند. این روند به متخصصان اجازه می دهد تا برنامه درمانی مشخصی را برای هر کودک طراحی و کودکان را وارد یک مسیر ارتباطی طولانی کنند.

پروفسور هنگجی لیو، که در این پروژه مشغول است، در گزارشی از خشنودی خود نسبت به این درمان جدید گفت. او اظهار کرد: "انتظار می رود که این ربات بتواند رفتار کودکان ASD را ارزیابی و روش روان شناختی مناسبی  را برای اقدامات درمانی معتبر عرضه کند". او افزود:" تیم پژوهشی در حال ارزیابی اطلاعاتی از کودکان هستند تا بتوانند به ربات برای آنچه که باید انجام دهد کمک کنند". وی همچنین خاطر نشان کرد: "تحقیقات پیشین نشان می دهد کودکان اتیستیک ارتباط با ربات ها را ترجیح می دهند. محققان معتقدند که چون ربات ها ساده و قابل پیش بینی هستند و انسانها طیف وسیعی از حالات چهره ای دارند، کودکان اتیستیک با ربات ها نسبت به انسانها راحت تر ارتباط برقرار می کردند".

محققان دانشگاه های سوئیس، بلژیک، سوئد و رومانی به همراه تیم رباتیک فرانسه در حال انجام فعالیت هایی هستند که بتوانند مدل کاملی از این ربات را در سال 2019 وارد بازار کنند. آنها هم چنین در تلاشند که این ربات در آینده بتواند با جمع آوری داده به عنوان یک ابزار تشخیصی عمل کند و بتواند به افزایش و تقویت مهارت های اجتماعی کودکان نیز کمک کند.


2
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.