تشخیص زودهنگام اتیسم

تشخیص زودهنگام اتیسم
1396/8/13
استفاده از برنامه هوشمند Cognoa برای تشخیص زودهنگام اتیسم

 

گزارشی که می خوانید خلاصه ای از مصاحبه با دکتر شریف ترمان نایب ریس بخش نورولوژی اطفال بیمارستان اورنج کانتی است.

  • در حال حاضر اتیسم در پزشکی چگونه تشخیص داده می شود و چه روش هایی برای تشخیص اتیسم استفاده می شود؟

اتیسم یک تشخیص بالینی است هیچ آزمایشی برای تشخیص آن وجود ندارد و معمولا پزشکان و روانپزشکانبرای تشخیص اولیه از کتاب DSM_V ( طبقه بندی اختلالات روانی ) استفاده می کنند و علاوه بر این از سوالات تشخیصی، مصاحبه بالینی و مشاهده بالینی نیز کمک می گیرند. اخیرا میزان شیوع اتیسم 1 در 68 نفر گزارش شده است و این میزان شیوع پزشکان را در تشخیص و ارزیابی اتیسم نگران کرده است.

  • در چه سنی می توان علائم اتیسم را تشخیص داد و چه عواملی مانع از تشخیص دقیق می شود؟

سن متوسط تشخیص اتیسم در ایالت متحده آمریکا 4 سال است که غیر قابل قبول می باشد و والدین اغلب نگرانی های خود را در حدود 12 ماهگی گزارش می دهند. البته تشخیص و مداخله زودهنگام به مراتب اثرات بهتری را نسبت به بهترین مداخلات در تشخیص دیر هنگام دارد.

عوامل بسیاری وجود دارد که از تشخیص زودهنگام جلوگیری می کند که مهم ترین آنها عبارتند از :

  • پزشکان عمومی اغلب در زمینه اختلالات عصبیو روانی آموزش کافی ندیده اند و آگاهی لازم را ندارند.
  • تشخیص اتیسم مبتنی بر تشخیص طیف وسیعی از علائم رفتاری می باشد.
  • هرچه کودک کوچکتر باشد تشخیص اتیسم دشوارتر است زیرا کودک در دوره رشد سریعی قرار دارد.
  • اتیسم با سایر اختلالات روانی دیگر همپوشانی دارد.

 

  • ویژگی این برنامه هوشمند Cognoa چیست و چه نقشی می تواند در تشخیص اتیسم داشته باشد؟

 

دکتر دنیس وال در دانشگاه هاروارد اولین بار این برنامه هوشمند را برای ایجاد یک محاسبه عددی از سوالاتی که در ارزیابی کودکان اتیسم بیشتر کاربرد داشت، استفاده کرد.

سوالاتی مربوط به زبان بیان واضح مانند "من می روم بازی کنم" عبارت گفتاری مانند "رفتم بازی کنم" کلمات تک مانند "بازی" او این برنامه را با استفاده از فیلم های خانگی که توسط والدین ارائه شده بود برای مشاهده رفتارهایی که نشان دهنده اتیسم بود، گسترش داد.

Cognoa می تواند به طور قابل توجهی سن تشخیص اتیسم را کاهش دهد و بیشتر برای پزشکان کاربرد دارد.  این برنامه در یک مطالعه بالینی در دانشگاه کارولینای جنوبی بر روی 400 کودک اتیستیک انجام شد و سن تشخیص اتیسم را به  13 ماه زودتر از میانگین کاهش داد.

یکی از بزرگترین مزیت های برنامه Cognoa این است که می توان آن را با میزان شیوع اتیسم در دنیا تنظیم کرد. همچنین این برنامه قادر است نتیجه متفاوتی نسبت به نتیجه اولیه ارائه دهد. البته وقتی اطلاعات کافی نیستند و اطمینانی وجود ندارد که کودک دارای اتیسم است یا نه باید کودک را به یک متخصص ارزیابی ارجاع داد.  

نتیجه اولیه Cognoa  ارزیابی رشدی کودکان بود که بین 300000  خانواده و کلینیک های معتبر مورد استفاده قرار گرفت و ما در تلاش هستیم که کارایی این برنامه را برای پزشکان و بیماران افزایش دهیم. ما با متخصصان بالینی برای توسعه ابزارهای تشخیصی که با مداخلات فردی همسو باشند، همکاری می­کنیم تا والدین و پزشکان بتوانند مداخلات موثرتری را برای کودکان در نظر بگیرند.


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.