یک اپلیکیشن ردیابی نگاه، گرفتن تشخیص اتیسم را پیش‌بینی می‌کند.

یک اپلیکیشن ردیابی نگاه، گرفتن تشخیص اتیسم را پیش‌بینی می‌کند.
1400/2/15
این اپلیکیشن می‌تواند به متخصصان در سنجش این که آیا کودکی باید برای ارزیابی تشخیص رسمی به متخصصی ارجاع داده شود یا خیر کمک کند.

"یک اپلیکیشن ردیابی نگاه، گرفتن تشخیص اتیسم را پیش‌بینی می‌کند."

طبق تحقیق جدیدی که هفته‌ی پیش منتشر شد، یک اپلیکیشن موبایل که می‌تواند نگاه کودکان نوپا را در حالی که ویدیوهای کوتاهی را می‌بینند دنبال کند، می‌تواند کودکانی که بعدها تشخیص اتیسم می‌گیرند و کودکانی که تشخیص اتیسم نمی‌گیرند را با 90 درصد دقت تشخیص دهد.

تحقیق قبلی در مورد دنبال کردن چشم نشان داده است که به نظر می‌رسد کودکان نوپای با اختلال طیف اتیسم ترجیح می‌دهند بیشتر به اشیا نگاه کنند تا مردم.

گزارش‌های این تحقیق جدید نشان می‌دهد که این ترجیح مشابه، در کودکان 17 ماهه‌ای که بعدها تشخیص اتیسم گرفته‌اند ظاهر می‌شود.

این اپلیکیشن قادر به تشخیص اتیسم نیست اما می‌تواند به متخصصان در سنجش این که آیا کودکی باید برای ارزیابی تشخیص رسمی به متخصصی ارجاع داده شود یا خیر کمک کند.

این اپلیکیشن که برای آیفون و آیپد طراحی شده است، 5 ویدیوی کوتاه را نمایش می‌دهد: سه ویدیو از یک بزرگسال در حال بازی با یک اسباب بازی یا دو بزرگسال در حال گفت و گو با هم، و دو ویدیوی کنترل که یک توله سگ یا حباب‌های شناور را نشان می‌دهد. این اپلیکیشن از دوربین داخلی دستگاه برای ضبط کردن نگاه کودک در حالی که کلیپ‌ها را تماشا می‌کند استفاده می‌کند.

این تیم تحقیقاتی، این اپلیکیشن را روی 993 کودک سن 17 تا 36 ماه تست کردند و والدین این کودکان پرسشنامه‌ی غربالگری اتیسم را تکمیل کردند.

این تحقیق نشان داد که کودکان نوپایی که بعدها تشخیص اتیسم گرفتند، به طور چشمگیری زمان بیشتری را برای نگاه کردن به اسباب بازی‌های داخل ویدیوها نسبت به افرادی که با انها بازی می‌کنند صرف کردند، در حالی که کودکانی که تشخیص اتیسم نگرفتند الگوی مخالف این را نشان دادند. همینطور نگاه‌های کودکان نوپای اتیسم، جریان گفت و گو را به همان نزدیکی نگاه‌های کودکان بدون تشخیص اتیسم، در طول ویدیوی افراد در حال صحبت کردن دنبال نمی‌کردند.

محققان هنوز در مراحل اولیه‌ی اعتبارسنجی این اپلیکیشن هستند اما حتی در این مرحله، این ابزاری نویدبخش است.


0
0

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.