ذهن‌آگاهی در کودکان با اختلال طیف اتیسم

ذهن‌آگاهی در کودکان با اختلال طیف اتیسم
1399/9/22
ذهن‌آگاهی و اتیسم باعث بهبود توجه و تصمیم گیری در کودکان اتیسم می‌شود

برنامه های ذهن‌آگاهی در مدرسه می توانند مهارت های تصمیم گیری را بهبود بخشند و به کودکان با اختلال طیف اتیسم یاد دهند که با استفاده از تمرینات تنفسی، توجه خود را متمرکز کرده و تکانشگری کمتری داشته باشند تا از این طریق اضطراب خود را کاهش دهند.

برای اولین بار اثربخشی یک برنامه ذهن آگاهی در مدارس برای کودکان با طیف اختلال اتیسم مورد بررسی قرار گرفته است.

تمرین های ذهن آگاهی به افراد یاد می دهند که توجه خود را بر آگاهی از لحظه فعلی متمرکز کنند. در كودكان عادی تمرین های ذهن آگاهی مهارتهاي تصميم گيري را بهبود مي بخشند و در كاهش اضطراب نيز مؤثر هستند.

محققان یک برنامه 8 هفته ای ذهن آگاهی را برای 27 دانش آموز با اختلال طیف اتیسم با عملکرد بالا در سنین 10 تا 17 سال اجرا کردند. دانش آموزان با اصول اولیه ذهن آگاهی آشنا شدند ، سپس روشهای خاصی مانند تنفس ذهنی یا تمرکز توجه بر روی بدن ، افکار و احساسات را آموزش دیدند.

دانش آموزان قبل و بعد از برنامه از نظر انگیزش ، توجه و مهارت تصمیم گیری مورد آزمایش قرار گرفتند. هلن جنوا، محقق اصلی و استادیار تحقیق در گروه طب فیزیکی و توان بخشی دانشگاه راتگرز گفت: « ما دریافتیم که کودکان در کارکردهای اجرایی مانند کنترل احساسات ، حفظ خودداری، تمرکز توجه و انعطاف پذیری شناختی پیشرفت نشان می دهند». این روش به دانش آموزان با اختلال طیف اتیسم همانند کودکان عادی کمک می کند تا لحظه ای توقف کنند و با آگاهی نفس بکشند. این باعث کاهش تکانشگری می شود و به آنها اجازه می دهد تصمیمات بهتری بگیرند.

رجینا پیتر ، مدیر اجرایی مدرسه نیومارک گفت:«تمرین های ذهن آگاهی هر روز صبح اجرا می‌شوند و آنچه دانش آموزان یاد می‌گیرند این است که به لحظه حال توجه کنند و هرچیزی غیر از آن را کنار بگذارند. نکته جالب توجه این است که ذهن آگاهی تبدیل به ابزاری می‌شود که دانش آموز می تواند در صورت نیاز از آن بهره ببرد. این روش برخلاف داروها با عوارض جانبی همراه نیست و رایگان می‌باشد».

متن: خبر


0
0

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.