افراد دارای اختلال اتیسم سلامتی کمتر و رضایت از زندگی پایین تری دارند

افراد دارای اختلال اتیسم سلامتی کمتر و رضایت از زندگی پایین تری دارند
1399/4/11
در افراد مبتلا به اتیسم در تمام سنین کیفیت پایین زندگی و سلامت کمتر نسبت به جمعیت عمومی، دیده شد.

براساس یک بررسی جدید بزرگسالان و کودکان دارای اتیسم احساس می کنند سلامت ذهنی و جسمی کم تر و کیفیت زندگی پایین تری نسبت به بقیه افراد دارند. در میان افراد دارای اتیسم زنان و دختران کیفیت زندگی پایین تری نسبت به مردان و پسران گزارش کردند.

این پژوهش بر روی 258 کودک ، 357 نوجوان و 262 بزرگسال دارای اتیسم انجام شد. و سلامت هیجانی، رضایت از زندگی، عملکرد شناختی و سلامت عمومی و مشکلات خواب را در افراد دارای اتیسم بررسی کرد. در مورد بزرگسالان دارای اتیسم ؛ رضایت از موقعیت اجتماعی، حس همراهی، میزان حمایت اجتماعی و احساس خودکارآمدی نیز مورد ارزیابی قرار گرفت.

در تحقیقات معمولا برای سنجش کیفیت زندگی از مشخصات ظاهری مانند شغل و تحصیلات سوال می کنند درصورتی که افراد زیادی با تحصیلات دانشگاهی و شغل تمام وقت هستند که زندگی شادی ندارند؛ پژوهش حاضر، موضوعات درونی را معیار دقیق تری برای سنجش "کیفیت زندگی" می داند.

لورا گراهام هولمز از دانشگاه فیلادلفیا می گوید:" کلینیک ها می توانند از این سنجش استفاده کنند تا از تاثیر درمانشان بر بهبود کیفیت زندگی افراد دارای اتیسم باخبر شوند." پژوهشگران برای تنظیم نظرسنجی خود با هشت درمانگر و 403 نفر شامل نوجوانان و بزرگسالان دارای اتیسم و والدین کودکان اتیستیک مشورت کردند.

هلن مک کوناچی استاد روانشناسی بالینی کودک در دانشگاه نیوکاسل تصریح کرد:" بررسی ها بر روی این نظرسنجی حاکی از اعتبار بالای آن است و این شروع خوبی برای ارزیابی تخصصی افراد دارای اتیسم می باشد. در افراد مبتلا به اتیسم در تمام سنین کیفیت پایین زندگی و سلامت کمتر نسبت به جمعیت عمومی، دیده شد.

این تفاوت به ویژه برای زنان مبتلا به اتیسم در حوزه های مربوط به اختلال خواب، انزوای اجتماعی، عملکرد شناختی، سلامت جسمی و خودکارآمدی چشمگیر بود. لازم به ذکر است، محققان ادعا می کنند که میزان کیفیت زندگی افراد دارای اتیسم که در این پژوهش به دست آمده می تواند در طول زمان متغییر باشد و نتایج بدست آمده قابل تعمیم به کل زندگی این افراد نمی باشد. آنها میخواهند در آینده به بررسی تغییرات کیفیت زندگی در افراد دارای اتیسم بپردازند تا از آن برای ارتقای خدمات درمانی استفاده شود.


0
0

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.