نحوه تشخیص توانایی کلامی در کودکان اتیسم

نحوه تشخیص توانایی کلامی در کودکان اتیسم
1399/4/1
آیا فرزند من می خواهد صحبت کند؟ چگونه می توانم به او کمک کنم تا صحبت کند؟

بسیاری از کودکان با اختلال طیف اتیسم با زبان مشکل دارند، مانند بکارگیری ضمیرهای اشتباه و یا تکرار کلمات و صداها. استفان کاماراتا، استاد علوم شنوایی و گفتار دانشگاه وندربیلت آمریکا، مدت ها است که در تحقیقات خود بر روی روش های درمانی جهت بهبود مهارتهای گفتاری کودکان اتیسم تمرکز دارد. او می¬گوید هنگامی که توجه خود را به ۲۵ درصد یا بیشتر از کودکان اتیسم که به ندرت صحبت می¬کنند معطوف کردم، از نبود راهنمایی روشن و مشخص در مورد درمان این کودکان شگفت زده شد.

در اوایل سال جاری کامارتا و همکارانش از ۳۱ پژوهش که به بهبود گفتار در کودکان با حداقل کلام پرداخته بودند، گزارش دادند. روش های مورد استفاده برای سنجش مهارت های کلامی از یک پژوهش به پژوهش دیگر متفاوت بود، برخی از آنها از گزارش والدین استفاده کرده بودند در حالی که برخی دیگر به طیف وسیعی از ارزیابی های رفتاری و زبانی پرداخته بودند. در یک پژوهش استفاده کمتر از ۲۰ کلمه قابل فهم و در پژوهشی دیگر استفاده کمتر از ۵ کلمه را کلام محدود تعریف می¬کنند. تعاریف بسیار متنوعی برای کلام وجود دارد. غیرکلامی به افرادی اطلاق می شود که بدون کلام هستند، کلام محدود استفاده ۱ تا ۵۰ کلمه را شامل می شود و کلام کم کودکانی خواهند بود که به طور قابل توجهی پایین تر از سطح هنجاری آزمونهای گفتار و زبان هستند اما بیش از ۵۰ کلمه استفاده می کنند.

بنابراین رشته آسیب شناسی گفتار دارای یک سیستم کاملاً کارآمد برای اندازه گیری سطوح مختلف گفتار است و سازگاری آن با مشکلات خاص اتیسم می تواند یک راه خوب برای پیشرفت کودکان باشد. هدف من این است که برخی از تحقیقات مداخله ای و گفتاری را برای این کودکان انجام دهم. من این را برای خانواده ها بسیار مهم و ضروری می دانم. یکی از اصلی ترین مواردی که مردم از ما می پرسند این است: "آیا فرزند من می خواهد صحبت کند؟ چگونه می توانم به او کمک کنم تا صحبت کند؟ بر اساس مستندات علمی کودکان با اختلال طیف اتیسم در هر صورت تمایل دارند صحبت نکنند، حتی اگر توانایی صحبت کردن داشته باشند وقتی آنها صحبت می کنند و شما نمی توانید درک کنید روند برقراری ارتباط سخت تر می شود. .

آیا روشهای درمانی می توانند مهارت گفتاری در کودکان اتیسم را بهبود ببخشند ؟ 

ما همواره می توانیم تمامی افراد را آموزش دهیم. مهم نیست که کودک در کجای طیف است و چقدر توانای صحبت کردن دارد، اما ما همیشه از رشد و یادگیری کودکان حمایت می¬کنیم. 


1
0

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.