کمک به کودکان اتیسم برای مواجهه با دوران قرنطینه

کمک به کودکان اتیسم برای مواجهه با دوران قرنطینه
1399/2/25
تغییرات روتین های زندگی در زمان بروز ویروس کرونا

کودکان با اختلال طیف اتیسم دارای رفتارهای کلیشه ای و علایق و فعالیت های محدود و تکراری هستند. این کودکان معمولا در تعدیل و بیان مناسب احساساتشان مشکل دارند بخصوص در شرایط غیر عادی مانند دوران فعلی قرنطینه و فاصله اجتماعی. .

از زمانی که ویروس کرونا در سطح جهان شیوع پیدا کرده است و مدارس تعطیل شده اند، بسیاری از خانواده ها را وادار به قرنطینه کرده است که این مسئله تغییرات شدیدی در زندگی روزمره کودکان اتیسم ایجاد کرده است .

 

با تعطیل شدن مدارس، کودکان با اختلال طیف اتیسم هنوز در فکر برنامه روزمره ای که در ذهنشان است، هستند. آنها به راحتی از اتفاقات بیرون متعجب می شوند و نمی توانند بسته شدن موقتی مدارس، مغازه ها، مراکزخرید و رستوران ها را بپذیرند. در این شرایط آنها گریه می کنند، کج خلقی می کنند و فریاد می زنند این رویدادها والدین را نیز افسرده و خسته می کند. به همین منظور راهکارهایی برای والدین در جهت مدیریت برنامه روزانه کودک اتیسم در طول دوران قرنطینه ارائه شده است: .

 

  • شما والدین باید توضیحات واضح و ساده ای از دوران قرنطینه، با استفاده از تصاویر، فیلم ها یا هر منبع دیگری به کودک ارائه دهید. آنها پس از درک مفهوم قرنطینه، سعی می کنند کارهای روزمره خود را در خانه انجام دهند. شما همچنین می توانید تعدادی از فعالیت های بیرون خانه را با فعالیت های سرگرم کننده داخل خانه جایگزین کنید مثل: تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی، نقاشی کردن و هر فعالیتی که مورد علاقه کودک است.

 

  • اگرچه مدارس تعطیل هستند اما آنها آموزش آنلاین برگزار می کنند. برای کودکان اتیسم، آموزش به معنی بودن در مدرسه است، در حالی که استراحت یا بازی، فعالیت های مربوط به خانه است. تغییر مفهوم آموزش از مدرسه به خانه می تواند برای آنها دشوار باشد. بنابراین به کودک فرصت دهید تا با محیط جدید آموزشی سازگار شوند. برای ایجاد جو یادگیری لذت بخش در منزل، با معلمان و همکلاسیهای کودک تماس تصویری برقرار کنید و یا با نشان دادن تصاویر، فیلم ها یا داستانهایی که می توانند روحیه مثبتی برای کودک ایجاد کنند به آموزش او کمک کنید.

 

  • برنامه ای را برای کودک تنظیم کنید که مشابه برنامه روزانه او باشد. مانند بیدار شدن، لباس پوشیدن و شروع آموزش با روال مشخصی که قبلا وجود داشته است. حتما زمان استراحتی برای تخلیه هیجانات و انرژی کودک در نظر بگیرید. نکته ای که مهم است این است که یادگیری در خانه باید ثابت و مداوم باشد. البته باید با توجه به شرایط فرزندتان، برنامه او منعطف نیز باشد.

 

  • آنها را در انجام دادن تکالیف مدرسه همراهی کنید. کودکان اتیسم معمولاً فعالیتهای مدرسه را با راهنمایی معلمانشان انجام می دهند. آنها با دیدن نمونه ها و تمرین در گروه ها یاد می گیرند. بنابراین شما باید نقش معلمان را در همراهی و راهنمایی کردن آنها را در انجام تکالیفشان ایفا کنید. البته هنگامی که آنها می توانند به طور مستقل کار کنند، باید عقب بایستید. همچنین صبور بودن یکی از نکات مهم در آموزش کودکان اتیسم در خانه است.

 

  • شما والدین می توانید در کارهای روزمره خانه از فرزندتان کمک بگیرید مثل مرتب کردن تختخواب، تمیز کردن اتاق، شستن ظرف یا آشپزی کردن. این فعالیت ها می تواند به کاهش استرس آنها هنگام آموزش در منزل کمک کند.

 

  • فعالیت های جالب و سرگرم کننده انجام دهید مثل نقاشی کردن، درست کردن کاردستی، خمیربازی، بازی های سرگرم کننده، رقصیدن، ورزش کردن و غیره. در این فعالیت ها می توانید از خواهر و برادران نیز کمک بگیرید و آنها در فعالیت های گروهی مشارکت دهید.

 

  • هفتم، به یاد داشته باشید که هر فعالیتی که کودک اتیسم انجام می دهد را تشویق کنید حتی اگر خوب و عالی انجام نداده است. کودک را به خاطر اشتباهاتشان توبیخ نکنید بلکه او را ترغیب کنید در فعالیت های بعدی بهتر عمل کند.

 

  • مدیریت کودکان اتیسم در دوران قرنطینه کار ساده ای نیست، زیرا آنها به راحتی در خانه بی حوصله و کلافه می شوند. بنابراین تلاش کنید مثبت، شاد و صبور باشید و فعالیت هایی را پیدا کنید که می تواند اشتیاق آن ها را بالا ببرد و یک محیط راحت برای آنها ایجاد کند

 

امید است همگان دوست اتیسم باشیم.

 


0
0

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.