آلودگی هوا یک خطر جدی در ابتلا به اتیسم

آلودگی هوا یک خطر جدی در ابتلا به اتیسم
1398/4/26
یک پژوهش جدید چینی ارتباط بین آلودگی هوا و احتمال افزایش خطر ابتلا به اختلال اتیسم را در کودکان نشان می دهد

آلودگی هوا یک خطر جدی در ابتلا به اتیسم

یک پژوهش جدید چینی ارتباط بین آلودگی هوا و احتمال افزایش خطر ابتلا به اختلال اتیسم را در کودکان نشان می دهد. محققان دانشگاه آکادمی علوم چین همراه با محققان دانشگاه بیرمنگام انگلیس و مک گیل کانادا پژوهشی را انجام داده اند که اولین تحقیق درباره بررسی رابطه بین آلودگی هوا و اختلال طیف اتیسم در دوران کودکی در کشورهای در حال توسعه است. آلودگی هوا ناشی از دود اگزوز ماشین ها، کارخانجات صنعتی و سایر آلاینده ها خطر در برای ابتلا به اختلال اتیسم است.

محققان این پژوهش 124 کودک با اختلال اتیسم و 1240 کودکان عادی را به عنوان گروه کنترل در مراحل مختلف طی یک دوره 9 ساله بررسی کردند. این مطالعه بر ریزگردهای معلق در هوا که در اثر آلاینده های کارخانه ها، اگزوز خودروها و ساخت و سازهای جاده ای یافت می شود تمرکز داشت. این ذرات معلق در هوا به ریه نفوذ می کنند، وارد جریان خون می شوند و سلامت فرد را به خطر می اندازند. یافته های منتشر شده در محیط زیست بین المللی نشان می دهند که قرار گرفتن در معرض این ذرات آلاینده هوا، از زمان تولد تا 3 سالگی خطر ابتلا به اتیسم را 78% افزایش می دهد. هرچند علل اتیسم پیچیده و بطور کامل درک نشده است، اما عوامل محیطی در کنار عوامل ژنتیکی و سایر عوامل تاثیر بسزایی در ایجاد اتیسم دارند. مطالعات متعددی نشان داده است که کودک در حال رشد زمانیکه در معرض سموم محیطی قرار می گیرند، بر عملکرد مغز و سیستم ایمنی تاثیر منفی می گذارند.

پروفسور یامینگو از دانشگاه موتاش استرالیا در مورد یافته های این پژوهش گفت: «اثرات جدی آلودگی هوا بر سلامت فرد نشان می دهد که کودکان با قرارگرفتن در معرض این ذرات آلاینده در خطر تولد زودرس، تاخیر در یادگیری و طیف وسیعی از بیماریهای جدی از جمله بیماریهای قلبی هستند».

منبع خبر: آلودگی هوا

 


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.