کودکان اتیسم در مهد کودک های عمومی پیشرفت می کنند

کودکان اتیسم در مهد کودک های  عمومی پیشرفت می کنند
1398/3/21
کودکان اتیسم توانایی یادگیری مهارت های مهم زندگی از طریق مداخلات زودهنگام تخصصی دارند

کودکان اتیسم در مهد کودک های عمومی پیشرفت می کنند

برای اولین بار در جهان تحقیقات دانشگاه لاتورب نشان داده اند، همانگونه که کودکان اتیسم توانایی یادگیری مهارت های مهم زندگی از طریق مداخلات زودهنگام تخصصی دارند در مهدکودک های عمومی نیز به همان اندازه امکان پیشرفت و موفقیت دارند.

طی یک دوره سه ساله 44 کودک 15 تا 32 ماهه بطور تصادفی در کلاس های عمومی با همسالان عادی و در کلاس های ویژه اتیسم قرار گرفتند و روش مداخله ی یکسان (مدل دنور) برای همه ی کودکان بکار گرفته شد. کودکان اتیسم در هر دو گروه پیشرفت خوبی در مهارت های کلامی، مهارت های اجتماعی، تقلید، شناخت و رفتارهای انطباقی را بدون در نظر گرفتن محیط یادگیری نشان دادند. دکتر کریستل هاردی محقق این پژوهش خاطر نشان کرد: «یافته ها، مهد کودک عمومی را برای کودکان اتیسم پیشنهاد می کنند». او افزود: «ما دریافتیم کیفیت کلی محیط آموزشی و یادگیری در کلاس های عمومی در مقایسه با کلاس های ویژه بسیار بالا و برابر است. این بدین معنی است که آموزش اضافی و درگیر کردن کودکان اتیسم به کلاس های عمومی از پیشرفت دانش آموزان کاسته نمی شود یا میزان توجه معلمان و مربیان نسبت به کودکان متفاوت کم نیست».

این پژوهش با همکاری سه مرکز تحقیقات اتیسم اولگا تنسیون، مرکز جامع کودکان و دانشگاه لاترب انجام شد. کریستی کاپس مدیر کل آموزش مرکز جامع کودکان گفت: «این نتایج گواهی است برای مربیانی که از طریق آموزش دقیق بالاترین سطح استاندارد آموزشی را ارائه دهند. خانم کاپس افزود ما به کودکان اتیسم کمک کرده ایم که در کسب مهارت های زندگی پیشرفت کنند و این مسئله به زندگی آینده آنها کمک خواهد کرد. برنامه مداخله زودهنگام ما این اطمینان را می¬دهد که کودکان فقط به اهداف پیشرفت خودشان نمی رسند بلکه آنها نحوه یادگیری و تعامل در گروه را نیز می¬آموزند. بسیار از پدر و مادرها گزارش کردند که فرزندشان می تواند به راحتی و بدون احساس سرخوردگی در یک مهمانی شرکت کند».

دکتر کتی بت پژوهشگرمرکز لاتورب مطرح کرد: «برای کودکان با معلولیت بسیار مهم است که فرصتی برای یادگیری با همسالانشان در محیط آموزشی یکسان داشته باشند». او افزود: «این می تواند از تبعیض و ادراک منفی اجتماعی نسبت به این افراد پیشگیری کند». دکتر هاردی اظهار داشت: «یافته های مثبت این پژوهش باعث شد ما تا سال آینده یک پژوهش جدید با تمرکز ویژه بر آموزش و حمایت از معلمان انجام دهیم که در حال حاضر یک مدل بسیار پرکاربرد است و بتوانیم این مسئله را برای کودکان اتیسم در سطح ملی برگزار کنیم».

منبع: تحقیقات دانشگاه لاتورب

 


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.