مایع مغزی نخاعی می تواند باعث تشخیص زودهنگام اتیسم شود

مایع مغزی نخاعی می تواند باعث تشخیص زودهنگام اتیسم شود
1397/8/13
تشخیص اتیسم با مایع مغزی نخاعی

 

تحقیقات جدید نشان می دهد افزایش مایع مغزی نخاعی در درصد بالایی از کودکان اتیسم وجود دارد. تشخیص زودهنگام اتیسم منجر به درمان های زودهنگام می شود و این مسئله برای کودکان اتیسم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 در اوایل سال جاری محققان دانشگاه استنفورد تحقیقاتی را انجام دادند که در نتیجه آن دریافتند سطح پایین هورمون وازوپرسین در یک مایع مغزی نخاعی کودکان می تواند به پژوهشگران شانس پیش بینی اتیسم را بدهد.

اما تحقیقات جدید نشان می دهد تنها داشتن سطح بالایی از مایع محافظ در اطراف مغز می تواند به سرنخ هایی اشاره کند که ممکن است در نهایت به تشخیص اتیسم در اوایل زندگی کمک کند.  براساس آخرین پژوهشی که ماه گذشته در مجله روانپزشکی لنست منتشر شد محققان دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه کارولینای شمالی به این نتیجه رسیدند که افزایش مایع مغزی نخاعی با تشخیص اتیسم در کودکان همراه است. این مایع مغزی یک ماده خوش خیم است که مغز را از آسیب هایی مثل ضربه مغزی حفظ می کند. اما تحقیقات بیشتر نشان می دهد که این مایع نقش بسیار مهمی در مغز دارد و در زمان خواب مولکول های مضر مغز را از بین می برد. با این حال داشتن بیشتر این مایع یک نشانگر زیستی برای وجود اختلال اتیسم است. در این مطالعه محققان 236 کودک را مورد آزمایش قرار دادند. 159 کودک اتیسم و 77 کودک بدون اختلال بودند. میانگین سن شرکت کنندگان

۳ سال در نظر گرفته شد. از هر کودک ام آر ای گرفته شد تا بتوانند میزان مایع مغزی نخاعی را اندازه گیری کنند. نتایج به دست آمده حاکی از آن بود که کودکان اتیسم حدود 15% مایع نخاعی بیشتری نسبت به سایر کودکان دارند

محققان هم چنین دریافتند که بالا بودن مایع مغزی نخاعی باعث ایجاد مشکلات کلامی - رفتاری در کودکان می شود. این کودکان مشکلات خواب نیز دارند زیرا گردش این مایع، به ویژه در هنگام خواب، برای داشتن مغز سالم مهم است. این ممکن است یکی از دلایل مشکلات خواب در کودکان اتیسم نیز باشد.

منیع خبر : تشخیص اتیسم با مایع مغزی نخاعی

 


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.