کمک طبل زدن به دانش آموزان اتیسم

کمک طبل زدن به دانش آموزان اتیسم
1397/6/31
محققان ثابت کردند که طبل زدن به دانش آموزان اتیسم کمک می کند

 

طبل زدن می تواند توانایی دانش آموزان اتیسم را بهبود ببخشد. نواختن طبل فقط برای یک ساعت در هفته باعث می شود دانش آموزان اتیسم از قوانین و دستورالعمل ها بهتر پیروی کنند و با همسالانشان ارتباط بهتری نیز داشته باشند. مطالعات نشان می دهد پس از ده هفته توانایی دانش آموزان برای پیروی از قوانین و دستورالعمل ها بهبود یافته است. آنها پیشرفت قابل توجهی در چالاکی، ریتم و زمانبندی نشان دادند. طبق یک مطالعه علمی جدید طبل زدن به مدت 60 دقیقه در هفته برای دانش آموزان با اختلال طیف اتیسم مفید است و باعث یادگیری بهتر آنها در مدرسه می شود. این پژوهش که توسط دانشگاه چیچستر و هارتپوری انگلستان انجام شد نشان داد که توانایی دانش آموزان در پیروی از دستورات معلمان به طور قابل توجهی افزایش یافته و ارتباط اجتماعی آنها بین همسالان و اعضای مدرسه نیز بهبود یافته است. در این پژوهش دانش آموزان به مدت 10 هفته شرکت داشتند که تعداد جلسات دوبار در هفته و هر جلسه به مدت 30 دقیقه بود. این پژوهش در ادامه ی پژوهشی انجام شده است که هدف آن نشان دادن این نکته بود که استفاده از ابزار موسیقی در مدرسه برای دانش آموزانی که به حمایت آموزشی بیشتری نیاز دارند، ارزشمند است.

معلمان کلاس تغییرات رفتاری را طی ده هفته ارزیابی کردند. شواهد اولیه نشان داد که نتایج حاصل از پژوهش مثبت هستند. هر درس توسط مربیان موسیقی با استفاده از طبل های الکترونیکی انجام شد.

 نتایج نهایی بیانگر آن بود که مهارت کودکان در تنظیم فعالیت ها، در انجام کارهای روزانه و در خارج از محیط مدرسه افزایش یافته است، مانند افزایش توانایی در انجام تکالیف منزل.  

طیف وسیعی از تغییرات رفتاری مثبتی از قبیل بهبود در تمرکز، ارتباط بهتر با همسالان و مربیان مدرسه، تغییرات اجتماعی و رفتاری در محیط مدرسه توسط معلمان مشاهده و گزارش شد.

دکتر مارکوس اسمیت پژوهشگر ارشد فیزیولوژی در دانشگاه چیچستر گفت: «این یک پروژه پژوهشی خاص و قابل توجه است که تاثیر مثبتی بر سلامت دانش آموزان اتیسم داشته است. طبل زدن یک مداخله قوی برای افراد با اختلالات مغزی مانند اوتیسم است.»

دکتر استیو دراپر استاد دانشگاه هارتپوری نیز خاطرنشان کرد: «طبل زدن ترکیب منحصر بفردی از فعالیت های جسمانی، هماهنگی و موسیقیایی است که همه ی فعالیت ها برای سلامتی مفید است.» در این پژوهش دکتر روت لوری دانشیار روانشناسی دانشگاه چیچستر افزود: «این فرصتی برای مشاهده پیشرفت این گروه از دانش آموزان از طریق افزایش مهارت موسیقیایی بود، ما امیدواریم این پژوهش شواهد بیشتری از افزایش تمرکز و بهبود مهارت های ارتباطی و اجتماعی را نشان دهد.»

منبع خبر: کمک طبل زدن به داش اموزان اتیسم


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.