مسدود کردن یک آنزیم کلیدی، مشکلات حافظه و اضطراب را در موش های اتیستیک کاهش می دهد

مسدود کردن یک آنزیم کلیدی، مشکلات حافظه و اضطراب را در موش های اتیستیک کاهش می دهد
1397/5/21
کاهش مشکلات اتیسم با انسداد یک آنزیم

 

مسدود کردن آنزیمی بنام ERK  ( یک زنجیره پروتئینی در سلول است که یک سیگنال را از گیرنده روی سطح سلول به DNA در هسته سلول انتقال می دهد)، از برخی رفتارهای غیر معمول در موش ها جلوگیری می کند. این موش ها بخشی از کروموزم 16 را از دست داده اند. از دست دادن یا بدست آوردن یک نسخه از بخش 16p11.2  )حذف قطعه کوچکی از کروموزوم 16 است) شناخته شده ترین فاکتور علل مربوط به اختلال اتیسم است. نتایج نشان می دهد که مسدود کردن مسیر مولکولی شامل ERK می تواند اوتیسم را درمان کند. حذف یا تکثیر 16p11.2، در حدود یک درصد باعث بروز اختلال اتیسم می شود.

ERK یکی از دو ژن شناخته شده ای است که در رشد و توسعه مغز مهم هستند. در سال 2015 محققان گزارش دادند که حذف 16p11.2 موجب افزایش سطح ERK  می شود و باعث تولید بیش از حد نورون های اولیه در رشد موش ها می شود.

در نتیجه رشد بیش از حد در برخی مناطق مغز و رشد خیلی کم در مناطق دیگر مغز موش ها مشاهده شد.

در این پژوهش جدید تیم پژوهش متوجه شد که فعالیت های پایین ERK در موش ها مانع بروز اختلالات سلولی و مغزی و هم چنین جلوگیری از مشکلات حافظه و اضطراب نیز می شود. درمان موش ها در بزرگسالی نیز این مشکلات رفتاری را کاهش می دهد. گری لندرث استاد زیست شناسی سلولی در دانشگاه ایندینا که این پژوهش را انجام داده است، می گوید:« این مسئله به احتمال زیاد در انسان نیز صحت دارد. »

لاندرث و همکارانش، زمانی که موش ها باردار بودند دو تکه پروتئین برای مسدود کردن ERK  به آنها تزریق کردند و درمان آنها ده روز بعد از لقاح به مدت پنج روز شروع شد (این کلیدی ترین دوره در رشد مغز است). محققان سپس یک ماده شیمیایی را که نرون های نوزاد را داشت به موشها تزریق کردند.

موش های بزرگسال معمولا با حذف 16p11.2 ، دچار اضطراب بالا و حافظه ضعیفی شدند، آنها هم چنین حس بویایی بالایی نیز پیدا کردند. تیم لندرث دریافت موش هایی که در دوره جنینی درمان می شوند دارای سطح اضطراب، حافظه و حس بویایی عادی هستند. درمان های مربوط به حذف در مورد رفتارهای دیگر مثل مشکلات یادگیری تاثیری نداشت.

درمان با حذف 16p11.2 باعث کاهش مشکلات مربوط به اضطراب و حافظه موش های بالغ نیز می شود. اما تاثیر حذف در دورهای جنینی نسبت به دروه بزرگسالی اثر گذاری بیشتری دارد. این پژوهش در ماه ژوئن در مجله علوم اعصاب منتشر شد.

 

منبع خبر:      https://www.spectrumnews.org/news/blocking-key-enzyme-eases-memory-problems-anxiety-autism-mice

 


3
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.