درمان مغناطیسی، مهارت های اجتماعی نوجوانان اتیسم را بهبود می بخشد

درمان مغناطیسی، مهارت های اجتماعی نوجوانان اتیسم را بهبود می بخشد
1397/5/16
بهبود مهارتهای اجتماعی نوجوانان اتیسم

 

تیمی از محققان دانشگاه دیکین و مرکز تحقیقاتی موناش آلفرد در حال بررسی این مسئله هستند که درمان های غیر تهاجمی که برای افسردگی به کار می روند، آیا می تواند درک اجتماعی نوجوانان اتیسم را نیز بهبود ببخشد.

تحریک مغناطیسی یعنی اینکه میدان مغناطیسی از طریق یک سیم که روی پوست سر قرار می گیرد، بخش هایی از مغز را تحریک می کند. به همین منظور محققان برای اجرای  این پژوهش به دنبال 20 شرکت کننده با اختلال طیف اتیسم در سنین 14 تا 30 سال هستند و امیدوارند که این مداخله بتواند به تغییرات بلند مدتی منجر شود. هدف پژوهش جدید بررسی قسمت هایی از مغز است که قبلا هیچ مداخله ای دریافت نکرده اند و  برای اولین بار است که شرکت کنندگان در این پژوهش نوجوان هستند. پروفسور ”پیتر انتیکات“ که از محققان اصلی این طرح است، می گوید: این قسمت از مغز در افراد اتیسم به نحوی که بتوانند در شرایط اجتماعی قرار گیرند، فعال نیست.  

اگرچه قبلا مطالعات کمی نشان داده اند که مهارت های اجتماعی از طریق تحریک مغناطیسی بهبود یافته اند، اما محققان تاکید می کنند این پژوهش ممکن است سالها طول بکشد تا شواهد کافی برای اثبات اینکه آیا این یک روش ایمن و موثر است یا نه بدست آورند. یکی از انتقادهایی که به روش تحریک مغناطیسی می شود این است که به مرور زمان تاثیرات این روش از بین می رود و مردم باید این درمان را پیگیری کنند.

هنگامیکه نویسنده آمریکایی ”جان ادلر ربیسون“ درمان مغناطیسی را برای اختلال اتیسم خود دریافت کرد، گفت: « فورا توانایی ام برای درک احساس دیگران گشوده شد. اما این باعث امیدواری او نشد» و در نیویورک تایمز نوشت: «من سالها با افسردگی مزمن همسرم زندگی کردم چون که نمی توانستم آن احساسات را درک کنم. بعد از درمان مغناطیسی من تمام ناراحتی، غم و اندوه او را احساس کردم و تحت فشار احساسات او قرار گرفتم.»

اما نتیجه امیدوار کننده دیگری وجود دارد، زن 20 ساله ای که در سال  2014  در ملبورن تحت درمان مغناطیسی قرار گرفته بود گفت: «پس از درمان تماس چشمی برای من راحتر شد، نسبت به دیگران احساسات بهتری داشتم و نسبت به خطا ها و لغزش های اجتماعی آگاه تر شدم.»

 


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.