ساعت آرام

ساعت آرام
1397/5/8
اختصاص ساعتی برای خریداران اختلال طیف اتیسم

 

فروشنده بریتانیایی هفته ای یکبار زمانی را به عنوان "ساعت آرام" برای خریداران با اختلال طیف اتیسم در نظر گرفته است.

بعضی از افراد با اختلال طیف اتیسم اطلاعات حسی متفاوتی دارند که باعث فشار بر این افراد می شود. نورها، صداها، همهمه و هیاهو می تواند برای آنها دشوار باشد و هم چنین پردازش اطلاعات حسی در را در مغز آنها با مشکلاتی روبرو کند.  این مسئله می تواند رفتن به فروشگاه مواد غذایی را برای آنها به یک چالش تبدیل کند. اگر تفاوت های حسی در افراد با اختلال طیف اتیسم در پردازش اطلاعات حسی آنها باشد هریک از حواس ها ممکن است در زمان های مختلف بیش از حد یا کمتر از حد حساس باشند. این تفاوت ها رفتار فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند تاثیر عمیقی بر زندگی فرد داشته باشد.

به گزارش نیویورک تایمز فروشگاه های زنجیره ای موادغذایی موریسون در بریتانیا در تلاش برای خدمت رسانی مفید برای مشتریان با اختلال طیف اتیسم خود هستند. آنها هفته ای یکبار زمانی را بنام ساعت آرام معرفی کرده اند. در این ساعت روشنایی و نور فروشگاه کم می شود، موزیک قطع می شود، صداهای هشدار داخل فروشگاه کاهش می یابد، تعداد مشتریان کمی پذیرش می شوند و چرخ دستی های داخل فروشگاه به میزان کمتری استفاده و حرکت داده می شوند. این قوانین درساعت مشخص و در سراسر فروشگاها اجرا می شود.

این اقدام در پاسخ به کمپین زمانی برای اتیسم انجمن ملی اتیسم انجام شده است. فروشندگان نه تنها 60 دقیقه زمان را برای کاهش نور و صدا و دیگر محرکات تنظیم می کنند بلکه کارکنان خود را برای ارتباط بهتر و موثرتر با مشتریان با اختلال طیف اتیسم خود آموزش می دهند. سال گذشته بیش از 5000 فروشگاه در این طرح شرکت کردند. اما موریسون نخستین فروشگاهی بود که این طرح را براساس یکبار در هفته در سراسر فروشگاه های خود اجرا کرد.

ساعت آرام در روزهای شنبه بین ساعت 9 تا 10 شب برگزار می شود. موریسون در بیانیه ای در وب سایت خود گفت: در برنامه جدید به نام " گوش دادن به مشتریان" ما متوجه شده ایم که از هر 5 نفر یک نفر دوست یا عضو خانواده با اختلال طیف اتیسم هستند. آنها بسیار از این ایده استقبال کردند تا بتوانند زمان راحتری را هنگام خرید داشته باشند.

انجمن ملی اتیسم تخمین می زند حدود 700.000 نفر در بریتانیا با اختلال اتیسم هستند. لیزا چادلی یکی از ساکنان لندن که پسر 12 ساله اش بنام مایکل کودکی با اختلال اتیسم است گفت: این نوع از ابتکارات به افراد با اختلال طیف اتیسم اجازه می دهد تا به جای اجتناب از افراد، به مشارکت و تعامل با جهان بپردازند و آنها را انزوای اجتماعی آزاد می کند.

 


2
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.