برنامه SCERTS

برنامه SCERTS
1397/5/3
دستاورد مداخلات آموزشی در کلاس درس

 

مداخلات آموزشی در کلاس درس می تواند  دستاورد متفاوتی برای کودکان با اختلال طیف اتیسم داشته باشد

طبق تحقیقات دانشگاه فلوریدا، آموزش ویژه برای معلمان می تواند نتایج بزرگی را برای دانش آموزان با اختلال طیف اتیسم داشته باشد.

لیندی مورگان در یک پژوهش جدید بیان کرده دانش آموزان معلمانی که در دوره آموزشی تخصصی شرکت کرده بودند در شروع فعالیت ها بهتر عمل کرده همچنین این دانش آموزان تمرینات زیادی انجام داده و با همسالان و معلمان خود بیشتر گفتگو و صحبت کردند.

لیندی مورگان و آمی وتری مدیر موسسه اتیسم FSU  از محققان اصلی این پژوهش بودند که در طی سه سال اثر بخشی برنامه درسی  SCERTS  را در 60 مدرسه برای معلمان دانش آموزان با اختلال طیف اتیسم   بررسی کردند.

برنامه SCERTS  در سال 2006 ایجاد شد. این برنامه دارای مهمترین اهداف برای چالش های اختلال اتیسم بود و برای ارتباط اجتماعی، تنظیمات هیجانی و حمایت دوجانبه ( ایجاد همکاری با افراد در مدرسه و خانه که می تواند به نیازها و منافع کودک پاسخ دهد و باعث افزایش یادگیری در او شود) کودکان با اختلال طیف اتیسم طراحی شده بود.

تیم تحقیقاتی با مشارکت 60 مدرسه در 10 منطقه فعالیت خود را آغاز کرد. 1 مدرسه در کالیفرنیا، 2 مدرسه در جورجیا و 7 مدرسه در فلوریدا.  آنها بطور تصادفی دو به دو مدارس را با هم تطبیق دادند. از هر دو مدرسه، یک مدرسه برای آموزش واحدهای درسی اتیسم انتخاب شد و دانش آموزان فقط برنامه کامل کلاس درسی را آموزش می دیدند و از طریق یک وب سایت مدل های آموزشی اتیسم برای معلمان در دسترس بود.

در مدرسه دیگر، برنامه SCERTS انتخاب شده بود و معلمان سه روز در هفته آموزش های درسی SCERTS   را دریافت می کردند. به علاوه مربیگری منظم، دریافت منابع و مراجع اضافی و فیلم های آموزشی خودشان در کلاس نیز در دسترسشان بود.

مورگان خاطرنشان کرد: نتایج نشان دادند مدارسی که برنامه SCERTS  داشتند نسبت به مدارسی که تنها برنامه درسی داشتند، برتر بودند. او گفت یکی از قوی ترین ویژگی های این مطالعه ان بود که معلمان می توانستند فیلم های کلاس درسشان را ببینند تا دریابند که چگونه می توانند کلاس درسی خود را تغییر دهند. او افزود نتایج اولیه ما بر اساس مشاهده مستقیم بود که معمولا در پژوهش هایی با مداخلات آموزشی نادیده گرفته می شود.

هرچند که ویدئو ها فرآیند کسل کننده ای داشتند، اما این ابزار بسیار خوبی برای بررسی عملکرد   دانش آموزان و معلمان را درکلاس بود و همچنین به مشاهده روش اتخاذ شده توسط مربیان در شرایط مختلف کمک کرد.

علاوه بر این ایشان متذکر شدند: گزارش های والدین و چندین معلم نشان داد که برنامه SCERTS  از دیگر برنامه های آموزش بهتر بوده است.

نتایج این مقاله بیان می کند که نیاز فوری برای تغییر چشم انداز آموزش و پرورش، در جهت آموزش دانش آموزان با اختلال طیف اتیسم وجود دارد. هم چنین این برنامه توانایی تغییر و ایجاد امکانات عملی و مداخلات جامع را داشته و امکان اجرایی شدن آن در بسیاری از موقعیت های آموزشی وجود دارد.

 


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.