برنامه ای برای تلفن همراه که با غربالگری اتیسم اطلاعات مفیدی را ارائه می دهد.

برنامه ای برای  تلفن همراه که با غربالگری اتیسم اطلاعات مفیدی را ارائه می دهد.
1397/3/23
اپلیکیشنی برای غربالگری اتیسم

 

در یک مطالعه آزمایشی برنامه در دسترسی برای استفاده خانواده های کودکان اتیستیک معرفی شد. این پژوهش در دانشگاه دوک که یکی از معتبرترین دانشگاه های ایالت متحده آمریکا است، انجام شد برنامه ای که برای موبایل آیفون طراحی شده و علائم اتیسم را در کودکان نشان می دهد. این برنامه براحتی قابل استفاده است که از سوی والدین  و تولیدکنندگان اطلاعات علمی نیز با استقبال روبرو شد. این پژوهش در یک ژوئن در مجله Digital Medicine   منتشر شد.

این برنامه راه را برای دسترسی راحتتر به غربالگری اتیسم و سایر اختلالات عصبی هموار می کند. در ابتدای این برنامه، باید فرم رضایتمندی والدین و سپس سوالات پرسشنامه پاسخ داده شود. در مرحله بعد با استفاده از دوربین سلفی موبایل، باید فیلم هایی از واکنش های کودک زمانیکه در حال تماشای تلویزیون است ضبط شود تا رفتارهای پرخطر اتیسم در این فیلم ها بررسی و استخراج شود مثل الگوهای احساس و توجه بر روی صفحه نمایشگر دستگاه.

ویدیوهایی از واکنش کودک به سرورهای پژوهشی ارسال می شود جاییکه نرم افزارهای برنامه نویس رفتارهای غیر ارادی، حرکات نشانه های ویدیویی را در حالات چهره ای کودک دنبال می کنند و احساسات و توجه او را اندازه می گیرند. به عنوان مثال در پاسخ به یک فیلم کوتاه از حباب های شناور بر روی صفحه موبایل، کدگذاری ویدیو به دنبال حالات شاد صورت کودک است. در این پژوهش کودکانی که به گزارش والدینشان علائم اتیسم بالایی داشتند، حالات کمتری از شادی در صورتشان مشاهده شد.

غربالگری اتیسم در حال حاضر در محیط های بالینی به جای محیط های طبیعی انجام می شود که انجام غربالگری و تجزیه و تحلیل نتایج نیازمند کارشناسان ماهر است. پژوهش حاضر با موفقیت به جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل اولیه داده ها پرداخته است و این برنامه به راحتی و و رایگان از فروشگاه اپل قابل دانلود است. در یک سال گذشته بیش از 10000 نفر این برنامه را دانلود کرده اند و 1756 خانواده با کودکان یک تا شش سال در این مطالعه شرکت کردند. 5618 والد در این نظر سنجی شرکت کردند و 4441 نفر ویدیو را بارگذاری و ارسال کردند. داده های قابل استفاده 88% از ویدیو ها ارسال شده، جمع آوری شد و برای اولین بار امکان مشاهده کدگذاری رفتار در محیط طبیعی توسط این برنامه انجام شد. این پژوهش 12 ماه بطول انجامید و کل آزمایش در حدود 20 دقیقه انجام شد و با هر کودک فقط چند دقیقه کار شد.

این برنامه شامل پرسشنامه ای است که بطور گسترده برای ارزیابی اتیسم قابل استفاده است و براساس این پرسشنامه خانواده ها در مورد وجود علائم اتیسم از این برنامه اطلاعاتی دریافت می کنند که آنها را ترغیب می کند تا برای بررسی دقیق تر به مشاور و درمانگران حوزه اتیسم مراجعه کنند.

منبع: برنامه ای برای تلفن همراه که با غربالگری اتیسم اطلاعات مفیدی را ارائه می دهد.

 


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.