مصرف ماهی در دوران بارداری ارتباطی به اختلال اتیسم ندارد

مصرف ماهی در دوران بارداری ارتباطی به اختلال اتیسم ندارد
1397/3/9
تاثیر مصرف ماهی در بارداری بر اتیسم

 

پژوهش بزرگی در مورد مصرف ماهی در دوران بارداری انجام شده است که نتایج پژوهش نشان می دهد خوردن ماهی به اختلال اتیسم و یا علائم اتیسم ارتباطی ندارد.

محققان دانشگاه بریستول این فرضیه را که مصرف جیوه در دوران بارداری علت اصلی اختلال اتیسم است با استفاده از شواهد پژوهشی که برروی 4500 مادر و کودک  از دهه 1990 انجام دادند بررسی کردند. آنها با استفاده از تجزیه وتحلیل نمونه های خون، گزارش میزان مصرف ماهی و بررسی علائم اتیسم بزرگترین پژوهش طولی را انجام دادند. آنها هیچ ارتباطی بین سطح جیوه در مادران و علائم مربوط به اتیسم در کودکان پیدا نکردند. تنها اثر جیوه در ادراک اجتماعی ضعیف، بخصوص در بین دختران یافت شد. پروفسور جین گلدینگ نویسنده و رهبر این پژوهش، اظهار داشت: «یافته های ما بیشتر خوردن ماهی در دوران بارداری را تایید می کند و این بسیار مهم است که ما هیچ شواهدی برای اثبات این فرضیه که جیوه باعث ایجاد و پیشرفت اختلال اتیسم می شود، نداریم. بنابراین برای داشتن یک تغذیه خوب در دوران بارداری، مصرف حداقل 2 بار ماهی در هفته مورد تایید است.»

در اکتبر 2017 دانشگاه بریستول سندی را به ادارات دولتی مبنی بر اینکه پیشنهادات تغذیه ای برای زنان باردار مبهم و پیچیده است،ارائه داد و اعلام کرد به همین علت ممکن است باعث شود زنان از مصرف ماهی در دوران بارداری اجتناب کنند یا مصرف آن را محدود کنند.

کارلین تیلور پژوهشگر دانشگاه بریستول، بیان می کند: «همه ی گونه های ماهی ها دارای جیوه هستند که می تواند منجر به آسیب مغزی یا پیشرفت آن شود، اما ما دریافتیم که مزایای ماهی به علت وجود مواد مغذی مثل ویتامین دی، اسید های چرب امگا3، ید و ... مهمتر از ریسک جیوه هستند. توصیه مصرف ماهی در دوران بارداری پیچیده هستند. اکنون شواهدی مبنی بر مزایای مثبت ماهی و نقش آن در سلامتی انسان وجود دارد. من معتقدم گام بعدی باید به بررسی جامع اجرای دستورات فعلی در مورد اثرات مصرف ماهی در زنان باردار بپردازد.»

کارل پوی مدیر ملی مرکز اتیسم گفت در مرکز اتیسم، ما از همه پژوهش های حوزه اتیسم استقبال می کنیم. این یک مطالعه قوی است که نشان می دهد آنچه تحقیقات قبلی مبنی بر سطح جیوه بالا در مادارن باعث بروز اتیسم در کودکان می شود، یک افسانه است.

در انگلستان حدود 700000 هزار فرد با اختلال اتیسم زندگی می کنند. در حالیکه هنوز علت اصلی اتیسم ناشناخته است و تحقیقات تا به امروز نشان داده اند که علت اصلی اتیسم تعامل عوامل محیط، ژنتیک و مغز هستند. ما باید علل اتیسم را بشناسیم و معتقدیم تحقیقات بیشتر باید برای کمک برای افراد اتیسم و خانواده هایشان باشد تا بتوانند کیفیت زندگی خوبی داشته باشند و از حمایت لازم برخوردار شوند.

 

منبع : مصرف ماهی در دوران بارداری ارتباطی به اختلال اتیسم ندارد

 


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.