افتتاح اولین مرکز نگهداری شبانه روزی طیف اتیسم در آذربایجان شرقی

افتتاح اولین مرکز نگهداری شبانه روزی طیف اتیسم در آذربایجان شرقی
1396/11/26
اولین مرکز نگهداری اتیسم در تبریز اقتتاح شد

 


اولین مرکز نگهداری شبانه روزی طیف اوتیسم در شمال غرب کشور جهت ارائه خدمات و نگهداری از کودکان اوتیسم بالای 15 سال با زیر بنای ۴۰۰ متر مربع با هزینه ی ۶۰۰ میلیون ریال در تبریز راه اندازی شد.

 به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی در آیین افتتاح  این مرکز، با بیان این‌که این مرکز چهارمین مرکز در سطح کشور و اولین مرکز نگهداری شبانه روزی اوتیسم در شمال غرب کشور است، اظهار کرد: مرکز اوتیسم به صورت شبانه روزی به کودکان اوتیسمی خدمات متعددی ارائه می دهد و خانواده ها می توانند کودکان خود را به صورت شبانه روزی به مدت یک هفته یا دو ماه به این مراکز سپرده و خود در این مدت به کارهای ضروری بپردازند.

محسن ارشدزاده با اشاره به این‌که بیماری اوتیسم به عنوان درد پنهان جامعه قابل بیان نیست و مبتلایان و خانواده ها همواره درگیر این موضوع هستند، افزود: با توجه به درخواست و نیاز خانواده ها این مرکز جهت نگهداری کودکان اوتیسم به صورت پایلوت در تبریز ایجاد شد.

وی ضمن قدردانی از انجمن خیریه دنیای مهربان، با بیان این‌که این مراکز قبل از استان ما در استان های تهران، اصفهان و گلستان راه اندازی شده بود، گفت: با توجه به درخواست های متعدد خانواده ها در خصوص این نیاز به این نتیجه رسیدیم که ایجاد چنین مراکز جهت ارائه ی برنامه های آموزشی و خدمات مراقبتی در استان ما نیز امری ضروری است.

وی ابراز امیدواری کرد؛ با مشارکت کارشناسان مجرب، برنامه های آموزشی زیادی در کنار خودمراقبتی به کودکان اوتیسمی بالای ۱۵ سال ارائه شود.

مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی ظرفیت پذیرش این مرکز را ۲۰ نفر عنوان کرد و گفت: این مرکز در دو طبقه ی مجزا از هم به دختران و پسران اوتیسمی خدمات ارائه می دهد و پیش بینی می شود تا یک سال آتی دو مجموعه ی مجزا برای کودکان با تفکیک جنسیتی راه اندازی شود.

وی با بیان این‌که پنج مرکز نگهداری کودکان اوتیسم به صورت روزانه در استان فعال هستند، افزود: طی سال جاری حدود 300 نفر از این مراکز خدمات توانبخشی دریافت می کنند، سال گذشته نیز سایت غربالگری کودکان اوتیسم طراحی شده که خانواده ها می توانند به صورت آنلاین بعد از پاسخگویی به ۱۲ سوال کودکان خود را مورد غربالگری قرار دهند.

وی در بخش دیگر سخنان با اشاره به این‌که با فرارسیدن دهه ی فجر 35 مرکز تخصصی توانبخشی، اجتماعی و پیشگیری در استان افتتاح شده است، گفت: در دهه ی مبارک ایام فجر 70  واحد مسکن برای مددجویان معلول در استان توسط اداره کل بهزیستی به بهره برداری می رسد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

 


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.