از هر 67 نفر یک مورد مبتلا به اتیسم متولد می شود

از هر 67 نفر یک مورد مبتلا به اتیسم متولد می شود
1395/10/18
برنامه ریزی برای طرح غربالگری اتیسم درکودکان 2 تا 6 ساله اصفهانی

معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان از برنامه ریزی برای طرح غربالگری اوتیسم درکودکان 2 تا 6 ساله اصفهانی خبر داد.

به گزارش ایمنا، سیداصغر فیاض از وجود 7 مرکز درمان اتیسم در اصفهان خبر داد و گفت: اصفهان اولین استانی بود که در سال 82 اقدام به ایجاد مرکز اتیسم کرد .
به گفته فیاض 4 مرکز اتیسم در شهرستانهای خمینی شهر، نجف آباد، گلپایگان، و شاهین شهر در حال خدمت رسانی هستند. معاون امور توانبخشی از افتتاح مرکز اتیسم در مبارکه، کاشان و آران و بیدگل خبر داد و گفت: 2 مرکز در اصفهان بصورت خیریه ای اداره می شوند و مراکز خصوصی مشمول دریافت یارانه هستند که امسال به ازای هر کودک دچار اختلال اتیسم با احتساب افزایشی که داشته مبلغ 403 هزار تومان است.
معاون توانبخشی استان در مورد این طرح گفت: این طرح بصورت پایلوت در 7 مرکز اتیسم استان و شهرستانهایی که دارای این مراکز هستند اجرا و از کمک کلینیک های پزشکی کودکان و 10 درصد مهدکودک های اصفهان استفاده می شود.
سید اصغر فیاض در مورد آمار اتیسم اصفهان گفت: آنچه در بانک اطلاعاتی ما ثبت شده چیزی نزدیک به 1000 پرونده اتیسم در اصفهان داریم.
به گفته فیاض در آمار جهانی از هر 67 نفر یک مورد مبتلا به اتیسم متولد می شود.
این مقام مسئول در بهزیستی استان عنوان کرد: در اتیسم یا اختلال درخودماندگی، کودکان ارتباط بسیار محدودی با دنیای اطراف دارند و دارای حرکات اضافی و رفتارهای جلب توجه کننده می باشند و برخی از آنها همزمان به مشکلات شنوایی و حرکتی دچار هستند.
به گفته فیاض سن طلایی برای شروع درمان اتیسم 2 تا 6 سال است و اگر کودکان اتیسمی در این سن شناسایی شوند کمک بزرگی به آموزش و بهبودی آنها خواهد شد.


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.