نقش مایکرو بایوتا روده ای در ابتلای کودکان به چاقی و اختلال طیف اتیسم

نقش مایکرو بایوتا روده ای در ابتلای کودکان به چاقی و اختلال طیف اتیسم
1399/6/5
مایکروبایوتا معرف مجموعه ای از گونه‌های میکرو ارگانیسم در ابتلای کودکان به اختلال طیف اتیسم و چاقی مؤثر است.

تهران- ایرنا- عضو انجمن گوارش و کبد با بیان اینکه مایکروبایوتا معرف مجموعه ای از گونه‌های میکرو ارگانیسم است که در ارگان‌های مختلفی که با محیط خارج از بدن ارتباط دارند، از جمله در سطوح و لایه‌های عمقی پوست، دهان و روده زندگی می کنند، افزود: «مایکروبایوتا» روده ای در ابتلای کودکان به چاقی و اختلال طیف اتیسم تأثیر دارد. حسن سعادت نیا اظهار داشت: «مایکروبایوتا» ها امروزه عضوی از بدن مانند قلب، ریه و کبد تلقی می‌شوند و در روده انسان میلیاردها باکتری مختلف اعم از هوازی و بی هوازی وجود دارد و بر اساس برخی تحقیقات مایکرو بایوتاهای روده‌ای می‌تواند سبب ابتلا به بیماری شوند.

عضو انجمن گوارش و کبد ادامه داد: مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک ها و یا رژیم‌های غذایی نامناسب می‌تواند روی این میکروب‌های روده‌ای اثر بگذارد و سلامت فرد را به خطر اندازد. سعادت نیا خاطرنشان کرد: همچنین امروزه بر اساس برخی از تحقیقات مشخص شده که بیماری چاقی و حتی اختلال طیف اتیسم در کودکان می‌تواند مرتبط با باکتری‌های روده‌ای باشد و با دستکاری این باکتری‌ها ممکن است بتوانیم اقدامات زیادی جهت درمان و یا پیشگیری از این اختلال، انجام داد.

وی با اشاره به اینکه در هفته سلامت گوارش امسال موضوع «مایکروبایوتاهای روده‌ای» به صورت مفصل توسط اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد، گفت: امروزه مشخص شده که با پیوند «مایکروبایوتا» از فردی به فرد دیگر می‌توان در جهت درمان و پیشگیری از بیماری‌های مختلف اقدام کرد که همه این مباحث در هفته سلامت گوارش مورد بررسی قرار می گیرد.


0
0

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.