اوتیسم در بزرگسالان هم وجود دارد

اوتیسم در بزرگسالان هم وجود دارد
1399/6/5
بزرگسالان نیز می توانند دچار این اختلال باشند؛ اگرچه زندگی مستقل و تحصیلات دانشگاهی داشته باشند.

ایسنا/گیلان: یک روانشناس، اتیسم را مختص کودکان ندانست و عنوان کرد: بزرگسالان نیز می توانند دچار این اختلال باشند؛ اگرچه زندگی مستقل و تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. عاطفه دبیری در گفت وگو با ایسنا، اتیسم را به معنی در خود مانده دانست و اظهار کرد: توصیف رفتارهای در خود فرو رفته در سال ۱۹۱۹ از طریق انزواطلبی کودکان دارای اسکیزوفرنی مطرح شد، اما در سال ۱۹۴۰ کودکان با اختلال طیف اتیسم از کودکان کم توان ذهنی و دارای اختلالات عاطفی جدا شدند.

این روانشناس، با بیان اینکه علائم اتیسم در کودکی خودش را نشان می دهد، تصریح کرد: این کودکان معمولا ارتباط چشمی ندارند و از گوشه چشم ارتباط برقرار می کنند، از گفتار برخوردار نیستند و غالبا فاقد کلام بوده و دارای پژواک گویی هستند، تمایل به در آغوش کشیده شدن ندارند و احساس درد نمی کنند؛ این در حالی است که کودکان کم توان ذهنی به دنبال دیده شدن و جلب محبت دیگران هستند.

دبیری، تنها ماندن را برای آن ها لذت بخش دانست و خاطرنشان کرد: اختلال اسکیزوفرنی دوران کودکی در آن ها وجود ندارد و دچار هذیان و توهم نیستند، فقط نقص در ارتباط دارند، یعنی فرایند رشدشان دچار اختلال شده و باید درمان شوند. وی کودکان با اختلال طیف اتیسم را دارای ویژگی های مشترک و علائم متفاوت دانست و ادامه داد: برخی ازآن ها نه تنها تاخیر در کلام و کم توانی هوشی ندارند، بلکه عملکردشان در سطح بالاست، اما نقص در ارتباط اجتماعی دارند و حالت چهره و زبان بدن دیگران را درک نمی کنند؛ البته در دسته دیگری از این کودکان شاهد تاخیر در کلام و کم توانی هوشی نیز هستیم.

این روانشناس، با بیان اینکه دو کودک با اختلال طیف اتیسم علائم یکسان ندارند، گفت: برای اتیسم از طیف اختلال استفاده می کنیم که سه سطح دارد، زیرا در سطح یک تاخیر کلام و کم توانی هوشی وجود ندارد و رفتارهای کلیشه ای اتیسم بروز پیدا می کند، اما سطح سه پیچیده ترین نوع اتیسم است و تاخیر در کلام و کم توانی هوشی نیز مشهود می شود. دبیری، والدین دارای یک فرزند اتیسم را توصیه به انجام مشاوره ژنتیک برای فرزندآوری کرد و یادآور شد: احتمال اینکه دومین فرزند نیز دچار این اختلال شود وجود دارد؛ البته بسیاری از این کودکان می توانند زندگی عادی داشته باشند و حتی تحصیل کنند.

وی سطح سه اتیسم را کودکان مبتلا به چندمعلولیتی دانست و اضافه کرد: کودکان با اختلال طیف اتیسم از پُرحسی و کم حسی رنج می برند، یعنی وقتی نام آنان برده می شود، اصلا واکنش نشان نمی دهند، اما نمی توانند صدای یخچال و جاروبرقی و... را تحمل کنند. این روانشناس، کم توانی ذهنی را موجب تشدید مشکلات این کودکان دانست و بیان کرد: کودکان با اختلال طیف اتیسم قابل درمان نیستند و باید مشکلات رفتاری آنان را کاهش دهیم، یعنی توان بخشی بهترین درمان برای آن هاست و این توان بخشی در حیطه رفتاری و حرکتی و گفتاری و آموزشی است. همچنین والدین باید نسبت به اتیسم آگاهی داشته باشند و دوری کودکان از ارتباط اجتماعی را تشخیص دهند.

دبیری، اتیسم را مختص کودکان ندانست و عنوان کرد: بزرگسالان نیز می توانند دارای این اختلال باشند؛ اگرچه زندگی مستقل و تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. در واقع افراد سطح یک این اختلال ، تاخیر کلام و کم توانی ذهنی ندارند و می توانند عملکرد خوبی در زندگی داشته باشند؛ البته جامعه تنها سطح سه این اختلال را می شناسد. وی با بیان اینکه اتیسم در بزرگسالی گذشته نگر است، خاطرنشان کرد: چنین افرادی قادر به گفتار و تحصیل هستند، اما در ارتباط اجتماعی نقص دارند و رابطه را شروع نمی کنند و سرد و بی تفاوت هستند.

این روانشناس، اتیسم را یک مقوله فرهنگی دانست و متذکر شد: بسیاری از خانواده ها نسبت به تاخیر کلام نگران می شوند و فکر می کنند با رفع مشکل گفتار این اختلال رفع می شود، اما آن ها مشکلات عدیده دارند و باید درمان های چندوجهی دریافت کنند تا نقص ارتباطی آنان از بین برود؛ نه فقط گفتار.


1
0

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.