ابتلای 4 هزار نفر به بیماری اتیسم در تهران

ابتلای 4 هزار نفر به بیماری اتیسم در تهران
1395/11/26
ابتلای 4 هزار نفر به بیماری اتیسم در تهران/ آغاز به کار یک مرکز شبانه روزی ویژه کودکان مبتلا به اتیسم

محمد رضا اسدی در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان گفت: در سراسر شهر تهران بیش از 44 هزار نفر مبتلا به بیماری اتیسم هستند که از این تعداد کمتر از 10 درصد افراد به سازمان بهزیستی کشور مراجعه و از این سازمان خدمات دریافت می کنند.

وی افزود: بر همین اساس تنها برای 10 درصد افراد مبتلا به بیماری اتیسم در سازمان بهزیستی کشور پرونده تشکیل شده است.معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران با تاکید بر اینکه افراد مبتلا به اتیسم باید از سوی وزارت بهداشت و یا پزشکان متخصص به سازمان بهزیستی کشور معرفی شوند اظهارکرد: پزشکان زمانی که در میان مراجعان خود به فردی مشکوک می شوند که وی ممکن است مبتلا به بیماری اتیسم باشد، باید بیمار را به سازمان بهزیستی کشور معرفی کنند. اسدی یکی از طرح های سازمان بهزیستی برای کمک به افراد اتیسم را راه اندازی طرح "مراقبین در منزل" دانست و تصریح کرد: برای کمک به خانواده هایی که در میان آنها افراد مبتلا به بیماری اتیسم وجود دارد، سازمان بهزیستی طرح مراقبین در منزل را راه اندازی کرده و از این طریق خدماتی را به این خانواده ها ارائه می دهد.

وی از آغاز فعالیت های نخستین مرکز شبانه روزی اتیسم تهران در شهرستان ری خبرداد و خاطرنشان کرد: نخستین مرکز شبانه روزی اتیسم تهران در شهرستان ری راه اندازی شده و ظرفیت این مرکز 50 نفر است. معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران ادامه داد: در تلاش هستیم تا از ظرفیت مرکز "هاشمی نژاد" تهران که ویژه سالمندان است استفاده کنیم و در کنار آن، مرکزی را ویژه افراد مبتلا به بیماری اتیسم راه اندازی کنیم.

اسدی در پاسخ به این پرسش که روش اخذ تست های غربالگری اتیسم به چه صورت است؟، گفت: خانواده هایی که کودکان خود را برای غربالگری اتیسم به مراکز سازمان می برند، باید به 10 پرسش پاسخ دهند از این تعداد اگر پاسخ 3 سوال مثبت باشد کودک مشکوک به اتیسم شناخته شده و به مراکز سازمان بهزیستی ارجاع داده می شود. وی تاکید کرد: در حال حاضر با همکاری معاونت اجتماعی و توانبخشی استان تهران طرح غربالگری اتیسم در مهدهای کودک پایتخت اجرای می شود.


1
1

پیام ها

شما هم نظرات خود را برای ما ارسال کنید.