مشاهیر اتیسم: رائون کی کافمن

 مشاهیر اتیسم: رائون کی کافمن

 

 

رائون کی کافمن، متولد 1973، سخنران و نویسنده امریکایی و مدیر عامل سابق مرکز درمانی اتیسم امریکا در شفیلد، ماساچوست است. در این مرکز درمانی، مداخله درمانی سانرایز آموزش داده و به آن پرداخته می‌شود. 

کافمن در سن دو سالگی، با ضریب هوشی زیر 30، اتیسم با عملکرد بسیار پایین تشخیص داده شد. با اینکه به والدین او، بری نیل کافمن و ساماریا لایت کافمن گفته شده بود که وضعیت پسرشان غیرقابل درمان و مادام‌العمر است؛ آن‌ها به منظورتاثیرگذاری بر رائون، برنامه‌ای خانه محور برای او ایجاد کردند. در نتیجه، ادعا شده است که رائون به یک فرد همانند سایر افراد جامعه ( افراد غیر اتیسم) تبدیل شده است.

سخنرانی‌های کافمن در باب اتیسم در ایالات متحده و اروپا همچنان به دلیل بهبودی اظهارشده او، بحث برانگیز هستند.

بسیاری از روش‌هایی که در برنامه سانرایز استفاده می‌شوند که «پیوستن» به کودک در دنیای او شامل آن‌ها است؛ در واقع برای به دست آوردن نشانه‌های اجتماعی کودک مفید واقع شده‌اند. روشی که اغلب در برنامه‌های دیگر نیز استفاده می شود.

داستان‌های موفقیت‌آمیز بسیار زیادی از برنامه سانرایز حاصل شده‌اند. از سال 2017، این برنامه به هزاران کودک در بیش از 120 کشور جهان کمک کرده است.

کافمن، نویسنده کتاب «پیشرفت اتیسم» است که در یکم آپریل 2014 چاپ شده است. او همچنین مجری مشترک برنامه رادیویی «رائون و کریستین: امید را به خانه‌تان می‌آورند» است.

 

تحصیلات و حرفه

کافمن با مدرک اخلاق زیست‌پزشکی از دانشگاه براون فارغ‌التحصیل شد و به عنوان مدیر یک مرکز آموزش کودکان خدمت کرد.  حرفه کافمن شامل دوران کار در مراکز آموزشی اِسکور بوده است که یک برنامه آموزش خصوصی در ایالات متحده است. او مدیر عامل سابق و مدیر کنونی آموزش جهانی «مرکز درمانی اتیسم امریکا» (ATCA) است. سال 1983 خانواده کافمن مرکز درمانی اتیسم امریکا را تاسیس کردند تا به دیگر والدین فرصتی برای یادگیری نحوه ایجاد برنامه‌ای بازی محور در خانه برای کودکان با اختلال طیف اتیسم بدهند.