شناخت اجتماعی در افراد با اختلال طیف اتیسم-بخش نخست

شناخت اجتماعی در افراد با اختلال طیف اتیسم-بخش نخست

 

انسان موجودی اجتماعی است و از بدو تولد به­ دنبال برقرار ارتباط با دیگران است. سطح تعاملات اجتماعی با افزایش سن رفته رفته پیچیده ­تر می­ شود و مستلزم کاربست مهارت­های پیشرفته­ تری است. برقراری روابط اجتماعی موفق مستلزم درک انسان­ها از حالات ذهنی (نیّت، تمایل و باور) یکدیگر است. توانايي استنتاج بازنمائي­ های ذهني خود، ديگران، ارتباط بين خود و ديگران و ارتباط ديگران با يکديگر که موجب تسهيل و يا فهم تعامل اجتماعي مي­شود را شناخت اجتماعی می­گویند. اصطلاح "شناخت اجتماعی" در اواخر دهه 1970 برای درک چگونگی فرآیندهای ذهنی در بافت اجتماعی به کار گرفته شد و به معنی توانایی پیچیده انسان در درک دیگری برحسب حالات درونی مانند عقاید، احساسات و اهداف است. شناخت اجتماعی برای درک فرآیندهای شناختی مورد مطالعه قرار می­گیرد که به شخص کمک می­کند استنتاجات سریع و صحیحی در مورد حالات درونی دیگران انجام دهد و در واقع در مورد آنها ذهنی­ سازی کند.

شناخت اجتماعی به مجموعه ­ای از توانایی ­هایی که شامل توانایی شناختی مورد استفاده در موقعیت اجتماعی است، اشاره دارد. این توانایی شناختی پیشرفته شامل ادراک و بازشناسی هیجانی، توانایی درک حالات ذهنی بالقوه و مقاصد دیگران (که به نظریه ذهن اشاره دارد)، سبک ­های اسنادی و دانش اجتماعی است. نقایص در پیامدهای اجتماعی زندگی واقعی با اختلال در شناخت اجتماعی همبسته است. در تقسیم­ بندی­های علمی معمولاً شناخت به­ طور کلی به دو دسته غیراجتماعی یا شناخت سرد و اجتماعی یا شناخت گرم تقسیم می­شود. شناخت غيراجتماعي در رابطه با کلمات، تصاوير، اعداد و به طور کلي "اشيا" بي جان است و به عنوان شناخت سرد مي­توان آن را در مقابل شناخت اجتماعی یا شناخت گرم دانست.
شناخت اجتماعی یا شناخت گرم موجب تفکر درباره انسان­ها، و روابط آن­ها با يکديگر است و مقولات و زير مقولات گسترده ­تر و متعددی دارد که هیجانات نیز در آن دخیل هستند. نظریه ذهن یا توانایی ذهن خوانی بخشی از شناخت اجتماعی است که شناخت گرم نامیده می­ شود. توانایی­های شناختی که توسط آزمون­های هوشی مورد سنجش قرار می­گیرند نیز به عنوان شناخت سرد شناخته می­شوند. شکست در شناخت اجتماعی اغلب به شکل ضعف در توانایی ذهن خوانی، کاهش همدلی موثر، اخلال در ادراک اجتماعی و رفتار اجتماعی غیرطبیعی نمایان می­شود.

با وجود اینکه مطالعات فراوانی در حوزه شناخت اجتماعی و مغز انجام شده است اما تاکنون مدارهاي عصبي و نواحی مغزی مرتبط با شناخت و رفتارهاي اجتماعي به طور دقیق شناسايي و مشخص نشده­ اند. مطالعات انجام شده روي انسان­ها و ساير نخستي­ها حاکي از آن دارد که چندين ساختار مغزي در هدايت رفتارهاي اجتماعي در انسان­ها دخالت دارند که آميگدال، ناحيه شکمي داخلي قشر پيشاني و قشرهای مرتبط با نواحي حسي- بدني نيمکره راست از جمله اين ساختارها هستند. مهم­ترین قسمت مغز درگیر در شناخت اجتماعی قسمت میانی قشر پیش ­پیشانی در انسان است و کژکاری و آسیب این ناحیه نقص در توانایی شناخت اجتماعی و به دنبال آن روابط و تعاملات اجتماعی را به دنبال خواهد داشت. قشر آهیانه­ ای مغز نیز از جمله نواحی است که در شناخت اجتماعی نقش قابل توجهی را ایفا می­ کند.

 

شناخت اجتماعی در افراد با اختلال طیف اتیسم-بخش دوم

 

 


2
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید