تاثیر قند های ساده بر کودکان با اختلال طیف اتیسم

تاثیر قند های ساده بر کودکان با اختلال طیف اتیسم

 

ساکارُز که قند و شکر سفره نیز شناخته می‎شود، به‎عنوان شیرین‎کنندة رایج غذاها و نوشیدنی‎ها به‎کار می‎رود که در بسیاری از غذاهایی که کودکان در طول روز می‎خورند، یافت می‎شود. این اعتقاد وجود دارد که ارتباط محکمی میان مصرف شکر و مشکلات رفتاری وجود دارد. اغلب والدین مشکلات رفتاری فرزندشان را پس از مصرف غذاها و نوشیدنی‎های حاوی شکر، گزارش می‎کنند. طی چند سال اخیر مطالعات بسیاری در مورد اینکه شکر روی رفتار، تمرکز، بیش‎فعالی، پرخاشگری، خلق‎و‎خو و عملکرد مغز تأثیر دارد، انجام گرفته و این باور را حمایت می‎کند. حقیقت این است که مقدار شکر روی کودک اثر می‎گذارد. شکر یک کربوهیدرات ساده است، بدین‎معنی که به‎سرعت هضم شده و به گلوکز تبدیل می‎گردد و سپس سریعاً وارد جریان خون می‎شود. هنگامی‎که فرزند شما، غذا یا نوشیدنی شیرین مصرف می‎کند، قند خون وی افزایش ناگهانی می‎یابد. این جهش ناگهانی باعث تحریک ترشح انسولین از پانکراس می‎شود تا قند خون را کاهش دهد و درنتیجه منجر به افت ناگهانی قند خون می‎گردد و متعاقب آن، آدرنالین و سایر هورمون‎های افزایندة قند خون ترشح می‎شوند. برخی کودکان به این عدم تعادل قند خون حساسیت بیشتری دارند و بدن آنها پاسخ بیوشیمیایی می‎دهد که می‎تواند منجر به علایم فیزیکی و رفتاری شود. علایم در کودکان با هم فرق می‎کند و به حساسیت آنها بستگی دارد، ولی برخی از علایم متداول آن شامل عصبانیت، لرزش، سردرد خفیف، سرگیجه، خستگی، عرق کردن، رعشه، برافروختگی صورت، گیجی، افسردگی، آزردگی و اشتیاق به شیرینی می‎باشد. بنابراین شکر به‎طور مستقیم باعث بیش‎فعالی نشده بلکه منجر به پاسخ‎های بیوشیمیایی بدن فرزندتان می‎شود که می‎تواند مشکلات رفتاری متعددی را در پی داشته باشد.

هدف تغذیه‎ای شما این است که جلوی افزایش قند خون و افت قند خون را بگیرید و آن را در سطح طبیعی نگه دارید، به‎علاوه مانع علایمی از قبیل مشکلات رفتاری شوید. بهترین کار این است که از غذاها و نوشیدنی‎های حاوی شکر زیاد، اجتناب کنید، که البته کاری دشوار است. اگر فرزندتان چنین غذاهایی را مصرف می­کند، در کنار آن، غذای حاوی پروتئین هم به او بدهید. پروتئین موجود در غذا، به گلوکز تبدیل می‎شود ولی سرعت آن آهسته است و به‎‎کُندی وارد جریان خون می‎شود. این کار باعث تعدیل اثر شکر شده و به فرزندتان کمک می‎کند تا افزایش آهسته‎تر و پایدارتری در قند خون داشته باشد. برای به‎حداقل رساندن مصرف شکر تصفیه‎شده توسط فرزندتان، چند نکته پیشنهاد شده است:

§         اولین و مهم‎ترین کار این است که تا حدّ امکان از غذاها و نوشیدنی‎های پُر شکر اجتناب کنید.

§         به فرزند خود 3 وعدة اصلی کم‎حجم و 2 میان‎وعدة مختصر و مفید بدهید.

§         مطمئن شوید که وعده‎های متعادلی متشکل از کربوهیدرات‎های پیچیده (غلات کامل، برنج، نان‎، غلات صبحانه، سبزیجات نشاسته‎ای و حبوبات)، پروتئین و چربی‎های مفید به فرزند خود می‎دهید.

§         غذاهای با فیبر محلول بالا مانند حبوبات، جو دوسر، ریشة سبزیجات و میوه‎ها را تهیه نمایید.

§         آبمیوه‎ها را به نصف لیوان در روز محدود کنید.

§         از آبنبات به‎عنوان جایزه استفاده نکنید.

 


2
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید