ارتباط میان آنتی اکسیدان ها و حساسیت در برابر آلودگی های محیطی در کودکان اتیسم

ارتباط میان آنتی اکسیدان ها و حساسیت در برابر آلودگی های محیطی در کودکان اتیسم

 

اتیسم اختلالی تکاملی-عصبی است که علل مختلفی از جمله ژنتیک، تغذیه و محیط پیرامون آن را متاثر می سازد. کودکان اتیسم اغلب در عملکرد سیستم ایمنی اختلال دارند و فرآیندهای سم‎زدایی در بدن آنان ناکارآمد است. این مسائل، فرزندتان را با مشکلات بسیاری مواجه می‎سازد و به‎مرور زمان عملکرد بهینة او را کاهش می‎دهد. در حقیقت این کودکان کمتر در کلاس مدرسه حضور پیدا می‎کنند، ساکن می‎نشینند، تمرکز می‎کنند، اطلاعات را پردازش می‎کنند، یاد می‎گیرند و در جلسات درمانی شرکت می‎کنند.

از انجاییکه کودکان با اختلال طیف اختلال اتیسم اغلب از رژیم های غذایی خاص و محدود استفاده می کنند، با کمبود برخی از عناصر از جمله انتی اکسیدان ها مواجه هستند. سیستم ایمنی بدن برای عملکرد بهینة خود، نیاز به ویتامین‎های‎C, A, E و D و همچنین ویتامین‎های گروه B، آهن، سلینوم، روی و بیوفلادنوئیدها دارد. رژیم غذایی نامناسب و محدود شده کودک اتیسم را در معرض آلرژی‎ها، عفونت مکرر گوش، بیماری‎های حاد و مزمن و همچنین عفونت‎های دستگاه تنفسی فوقانی قرار می‎دهد. در صورت ابتلای کودک  به هر یک از بیماری‎ها، احتمال غیبت وی در مدرسه و از دست دادن جلسات درمان او افزایش می‎یابد.

از طرفی دیگر، این کودکان دچار کمبود آنزیم های سمیت زدایی هستن و به دلیل کمبود دریافت منابع غذایی آنتی اکسیدانی، بیشتر در معرض آلودگی های محیطی قرار دارند. امروزه توجه زیادی به ارتباط میان مواجهه با فلزات سنگین از جمله سرب، جیوه و سایر ترکیبات سمی دیگر، معطوف شده است.

ویتامین هایی که سیستم ایمنی را تقویت می کنند :

ویتامین E به تقویت سیستم ایمنی کمک می‎کند و خاصیت آنتی‎اکسیدانی دارد و موجب می‎شود سلول‎ها را از آسیب مخرب رادیکال‎های آزاد که می‎توانند باعث بیماری‎های مزمن و سرطان شوند، در امان نگه دارد. از منابع آن می توان به روغن های گیاهی، آجیل ها و سبزیجات برگ سبز اشاره نمود.

ویتامین A برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی ضروری است. در ساخت گلبول‎های سفید که ویروس‎ها و باکتری‎های مضر را تخریب می‎کنند، شرکت می‎کند.

ویتامین C به حمایت از سیستم ایمنی کمک می‎کند. همچنین نقش مهمی در سیستم آنتی‎اکسیدانی ایفا می‎کند و به دفع آفت‎کش‎ها و فلزات سنگین از بدن یاری می‎رساند.

ویتامین D به تقویت سیستم ایمنی از طریق افزایش سلول‎های کشندة طبیعی (natural killer cells) یاری می‎رساند.

 


1
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید