اعمال محدودیت در رژیم غذایی کودکان دارای اتیسم

اعمال محدودیت در رژیم غذایی کودکان دارای اتیسم

 

بسیاری از والدین کودکان دارای اتیسم، رژیم های غذایی محدود را که از سایر والدین یا رسانه ها شنیده اند، برای فرزند خود اجرا می کنند.
علائم گوارشی شایع در اتیسم شامل: اسهال مزمن، یبوست مزمن، گرفتگی عضلات شکمی، نفخ و دل درد، رفلاکس، یبوست، مشکل در دفع و برگشت غذا است. کودکان دارای اتیسم بیشتر از سایر کودکان به کمبودهای مواد مغذی، آلرژی های غذایی، عدم تحمل غذایی و مشکلات غذا خوردن مبتلا می شوند.
رژیم غذایی خاصی برای اتیسم وجود ندارد، ولی برخی حذفیات در رژیم غذایی می تواند باعث التیام علائم شود و رژیم غذایی فاقد کازئین و گلوتن یکی از محبوب ترین رژیم های غذایی محدود شده در این کودکان است. این رژیم شامل حذف گلوتن، پروتئین موجود در گندم، و کازئین، پروتئین موجود در شیر، است. در حقیقت با حذف این ترکیبات از رژیم غذایی کودک، ترکیباتی که باعث التهاب و ناراحتی دستگاه گوارش می شوند، وارد ان نمی شوند. نتایج مطالعات علمی نشان می دهد که والدین با حذف این دو ترکیب از رژیم غذایی فرزندشان، نتایج مثبتی را در علائم کودک مشاهده کرده اند. هم چنین این رژیم برای کودکانی که از بیماری سلیاک رنج می برند نیز مفید است.
•    آیا والدین باید برای مشاهده نتایج مثبت، رژیم غذایی خاصی را برای فرزندشان امتحان کنند؟
با اینکه مطالعات نشان می دهند که رژیم غذایی خاصی برای این کودکان وجود ندارد، اما توجه به رژیم غذایی کودک برای والدین بسیار مهم است. هم چنین مشاهده تاثیرات مثبت حذف کردن برخی ترکیبات غذایی در علائم گوارشی و افزایش تعاملات اجتماعی، باعث افزایش محبوبیت اعمال محدودیت ها در رژیم غذایی می شود.
اولین گام برای والدین، حذف ترکیباتی است که احتمال می رود باعث بروز واکنش های آلرژیک شوند، مانند ترکیبات حاوی گلوتن و کازئین، تخم مرغ، ماهی، آجیل ها و مغزها، بادام زمینی و سویا. بطور مثال اگر کودک به میزان زیادی شیر می نوشد، جایگزین کردن آن با شیر سویا یا شیر بادام توصیه می شود.
پس سپری شدن دوره حذفی در رژیم غذایی، به تدریج باید غذاهای جدید را وارد برنامه رژیم غذایی کرد. علائم را پس از ورود هر ماده غذایی جدید به رژیم غذایی یادداشت کنید و ببینید که کدام یک از غذاها برای کودک قابل تحمل هستند.
هیچ یکی از این مداخلات تغذیه ای راحت نیستند ولی به یاد داشته باشید که روشی غیر تهاجمی برای بهبود علائم ناشی از اتیسم در کودکان هستند.

 


2
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید