انتخاب گرایی غذا در کودکان اتیسم

انتخاب گرایی غذا در کودکان اتیسم

 

اغلب والدینی که کودکان دارای اتیسم دارند، درباره انتخاب‎گرایی غذا و رفتارهای نامناسب در زمان غذا خوردن فرزندشان نگران هستند. کودکان دارای اتیسم اشتهای کمی دارند، ترجیح می‎دهند بنوشند تا اینکه بخورند، غذاهای جدید را نمی‎پذیرند، تنوع غذایی پایینی دارند، تمایل بالا به مصرف کربوهیدرات دارند و رفتارهای یکنواختی برای خوردن نشان می‎دهند. برای بسیاری از خانواده‎های دارای فرزند اتیسم، زمان غذا خوردن یک میدان جنگ است، زیرا فرزندشان غذا را پرت می‎کند، بالا می‎آورد، کج خُلقی می‎کند و آن را پَس می‎زند. والدین هر راهی مانند به زور غذا دادن، گول زدن و پَرت کردن حواس کودک با تلویزیون یا دنبال او دویدن برای خوردن یک گاز غذا را در طی روز امتحان می‎کنند. معمولاً هیچ‎کدام از این راه‎ها مؤثر واقع نمی‎شوند و سرانجام والدین از این کار خسته و نا‎امید می‎گردند.

متأسفانه بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت، مشکلات غذا خوردن و رفتارهای منفی در زمان غذا خوردن را نمی‎فهمند و قادر نیستند در حل آن به والدین کمک کنند و این امر منجر به نا‎امیدی آنها می‎گردد. بدتر از آن، اینکه اغلب به والدین اطلاعات نادرست می‎دهند و به آنها گفته می‎شود که نگران نباشند و «با بزرگ شدن فرزندشان این مشکل برطرف می‎شود» یا «وقتی گرسنه شود، غذا هم می‎خورد». این موضوع درمورد کودکان با مشکلات غذا خوردن صادق نیست و اغلب کودکان دارای اتیسم مشکلات غذا خوردن دارند که به‎عنوان "انتخاب‎گرایی" در غذا شناخته می‎شود.

 

ویژگی های انتخاب‎گرایی غذا

انتخاب‎گرایی غذا یک بخش طبیعی در تکامل دوران کودکی است. تقریباً 50% کودکان 23-18 ماهه به‎عنوان انتخاب‎گراهای غذا شناخته می‎شوند.

  • کمتر از 30 نوع غذا را مصرف می‎کنند؛
  • حداقل یک غذا را در همة اشکال بافت غذایی می‎خورند؛
  • هر روز یک غذای مورد علاقه را می‎خورند، ولی در نهایت آن را کنار می‎زنند و از غذا خوردن دست می‎کشند. سپس با شروع مجدد به خوردن غذای مورد علاقه خود به مدت حدود دو هفته می‎کنند.
  • غذاهای جدید را در بشقاب غذایشان تحمل می‎کنند و علاقه به لمس یا مزه کردن غذا دارند؛
  • تمایل به خوردن غذای جدیدی که خورده‎اند به اندازه 10 بار یا بیشتر دارند؛

 

انتخاب‎گرایان غذایی، کالری کافی را دریافت و بدون هیچ مشکلی شروع به وزن‎گیری و رشد می‎کنند. اگر فرزندتان انتخاب‎گر غذایی است، مدیریت غذا خوردن آن آسان است:

  • روزانه انواع متنوعی از غذاها را برای او تهیه کنید.
  • مطمئن شوید که وعده‎ها و میان‎وعده‎ها را هر روز در زمان مشخصی مصرف می‎کند.
  • محیط غذا خوردن دلچسبی را برای او ایجاد کنید.
  • مصرف آبمیوه‎ها را در روز محدود کنید.
  • ‎وعده‎ها را به 3-2 بار در روز محدود کنید.

این راهکارهای پایه، معمولاً همان نکاتی است که به فرزند انتخاب‎گرای شما کمک می‎کند تا در نهایت رژیم غذایی گسترده‎تر شامل انواع متنوعی از غذاها را داشته باشد. می‎توانید اطلاعات دقیق‎تری را از رژیم‎درمان اطفال نیز کسب کنید.


2
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید