اختلالات گوارشی در کودکان دارای اتیسم

اختلالات گوارشی در کودکان دارای اتیسم

 

اختلالات گوارشی یکی از اختلالات همراه با اتیسم است که می تواند مشکلاتی را برای کودک به همراه داشته باشد، از جمله آن می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • یبوست مزمن: یبوست های دوره ای طبیعی محسوب می شوند، اما یبوست مزمن می تواند مشکلی حاد باشد. مشکل فرد زمانی یبوست مزمن محسوب می­شود که بیشتر از دو هفته به طول بیانجامد. یبوست مزمن می تواند باعث بروز مشکلات رفتاری نظیر دندان قروچه و فشار آوردن بر شکم نیز بشود. از علل بروز یبوست مزمن می توان به رژیم های محدود شده که در برگیرنده مقادیر کافی فیبر نیستند و استفاده از برخی از داروها اشاره کرد. به منظور برطرف کردن این مشکل، می­توان میزان فیبر دریافتی از رژیم غذایی را افزایش داد. باید توجه داشته باشیم که فیبرهای محلول اثربخشی بیشتری را برای درمان یبوست مزمن دارند. بعلاوه استفاده از برخی مسهل ها نظیر روغن های معدنی، سوربیتول و منیزیم هیدروکسید نیز می تواند راهکاری موثر باشد.

 

  • اسهال مزمن: همانند یبوست، اسهال دوره ای نیز امری طبیعی است اما اسهال مزمن در صورتی که بیشتر از دو هفته طول بکشد، می تواند مشکلی حاد به نظر برسد. اسهال مزمن می تواند علل مختلفی از جمله عفونت های دستگاه گوارش، آلرژی های غذایی، حساسیت روده ای، اختلالات سیستم ایمنی بیماری سلیاک و یا مصرف بیش از اندازه برخی از مواد غذایی نظیر سیب را داشته باشد.گاهی اوقات اسهال مزمن می تواند در نتیجه یبوست مزمن باشد. درمان اسهال مزمن به شرایط فرد بستگی دارد. اگر منشا آن آلرژی های غذایی، عدم تحمل برخی ترکیبات نظیر لاکتوز یا بیماری سلیاک باشد، اغلب می توان آن را با اعمال محدودیت هایی در رژیم غذایی برطرف کرد.

 

رفلاکس مری-معده: شرایطی است که عضله میان معده و مری شل تر از حالت طبیعی خود می شود. این اختلال باعث می شود که غذای مصرف شده که در حال طی کردن فرآیندهای هضم است، به همراه شیره اسیدی معده از معده به سمت مری حرکت کنند. این اختلال با علائمی هم چون سوزش در گلو و سوزش سر دل همراه است. با توجه به اینکه کودکان دارای اتیسم قادر به بیان احساس خود نیستند، این اختلال می تواند با برخی علائم نظیر خود آزاری  همراه باشد. این علائم بیشتر در زمانی که کودک در حالت خوابیده قرار دارد، بروز می یابد. از جمله سایر علائم آن می توان به سوزش دائمی گلو، اختلالات دندانی، عدم پذیرش غذا، سوزش معده و اختلالات خواب اشاره کرد. رعایت برخی موارد از جمله بالاتر گذاشتن سر نسبت به سطح بدن در زمان خواب، مصرف وعده های غذایی کم حجم تر و پرهیز از مصرف غذاهایی که باعث تشدید علائم می شود می تواند از بروز ابن علائم تا حدودی جلوگیری کند.


1
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید