کمبودهای تغذیه ای در کودکان دارای اتیسم

کمبودهای تغذیه ای در کودکان دارای اتیسم

 

بدن ما به ریز مغذی ها که به عنوان ویتامین ها و مواد معدنی نیز شناخته شده هستند، به مقادیر کمی برای رشد طبیعی، عملکرد طبیعی و سلامتی نیاز دارد. بدن ما اغلب ریزمغذی ها را نمی سازد، بنابراین باید آنها را از طریق غذاها و در برخی شرایط از مکمل های غذایی دریافت کنیم. ویتامین ها و املاح معدنی برای عملکرد و تکامل مغز، تنظیم رشد سلول ها و بافت ها، پردازش و حذف سموم از بدن، حفظ سلامتی دستگاه گوارش، حمایت از عملکرد سیستم ایمنی، تبدیل پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها به انرژی، تأمین ساختار استخوان، تشکیل خون و تعداد بیشماری از عملکرد های بدن ضروری هستند. مهمترین ویتامین ها و املاح معدنی برای عملکرد مغز، کلسیم، آهن و برخی از ویتامین های گروه B هستند:

-کلسیم برای انتقال پیام عصبی در مغز لازم است و به رهایش نوروترانسمیترها از نورون کمک می کند.

-آهن اکسیژن را به مغز حمل می کند و همچنین برای ساخت نوروترانسمیتر دوپامین ضروری است. کمبود آهن باعث خستگی، اختلال عملکرد مغزی، عملکرد ضعیف در مدرسه، کاهش زمان تمرکز، یادگیری و حافظه می شود.

- ویتامین B1 (تیامین) به عملکرد سیستم عصبی کمک می­کند و کمبود آن باعث گیجی و درآمیختگی ذهنی می شود.

-ویامین B2 (ریبوفلاوین) برای تولید انرژی، ساخت گلوتامین و تبدیل ویتامین B6 به پیریدوکسال 5 فسفات لازم است.

-ویتامین B6 (پیریدوکسین) به بدن کمک می کند تا پروتئین ها را بشکند و به حفظ سلامت گلبول های قرمز، سیستم عصبی و قسمت هایی از سیستم ایمنی کمک می کند. همچنین ویتامین B6 در تولید نوروترنسمیتر سروتونین و دوپامین نقش دارد و کمبود آن می تواند منجر به افسردگی و گیجی شود.

-ویتامین B12 (کوبالامین) در تولید برخی اسیدهای آمینه، حفظ و بقای سیستم عصبی، تشکیل غلاف میلین، ساخت نوروترنسمیترها، پیشگیری از افسردگی و اختلالات خلق و خو نقش دارد. کمبود ویتامین B12 باعث خستگی، گیجی، تأخیر تکامل، حافظه ضعیف، افسردگی و تغییرات عصبی می شود.

-فولیک اسید به تولید و حفظ و بقای سلول های جدید، به ویژه در دوران رشد سریع کمک می کند. کمبود فولیک اسید می تواند بی اشتهایی، حساسیت پذیری، فراموشی و اختلالات رفتاری را باعث شود.

اگر فرزند شما در هریک از ویتامین ها یا املاح معدنی کمبود داشته باشد، مغز او قادر به عملکرد در سطح بهینه نخواهد بود. این اتفاق باعث می شود که درمان های گوناگون و خدمات ویژه آموزشی فرزند شما مفید واقع نشود.

اگر فقط یک ماده معدنی کمبود داشته باشد، می تواند اثر مشخصی روی عملکرد مغز کودک بگذارد، تصور کنید که کمبود چند ویتامین و مواد معدنی چگونه روی فرزندتان اثر می گذارد! کودکان نیاز دارند که غذاهای متنوع از 5 گروه غذایی برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیازشان برای عملکرد مناسب مغز و بدن دریافت کنند. کودکان دارای اتیسم تمایل به مصرف رژیم غذایی فقیر متشکل از تعداد محدودی از غذاها دارند، بنابراین اغلب از کمبود چندین ویتامین و مواد معدنی رنج می برند.


1
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید