مشکلات تغذیه (خورد و خوراک) - بخش اول

مشکلات تغذیه (خورد و خوراک) - بخش اول

 

از جمله شکایت­های شایع دیگر والدین کودکان با اختلال طیف اتیسم این است که کودکانشان اشتهای کمی دارند، ترجیح می­ دهند بنوشند تا بخورند، از غذاهای جدید امتناع می­ کنند، تعداد محدودی از غذاها را می ­پذیرند، به میوه ­ها علاقه دارند و هنگام غذا خوردن نیاز به همسانی و یک سری آداب و رسوم دارند. برخی از این خانواده ها زمان غذا خوردن کودکشان مضطرب­ اند؛ زیرا ممکن است کودک غذاها را پرت کند یا اوقات تلخی کند و از غذا خوردن امتناع کند. والدین همه­ چیز را از غذا دادن اجباری، رشوه دادن، التماس کردن، تا پرت کردن حواس کودک با تلویزیون یا در اطراف خانه به دنبال او راه افتادن امتحان می­کنند. معمولاً هیچ کدام از این روش ها کار نمی­ کند و والدین احساس ناامیدی، دست پاچگی و شکست خوردگی می­ کنند. در ادامه به بررسی تفاوت بین دو مسئله خوردن انتخابی و مشکلات خوردن می­پردازیم که معمولا والدین این دو مقوله را جدا درک نمی­کنند و برای کمک به کودک در غلبه بر مسائل خوردن، در درجه اول باید مشخص کرد که کودک به صورت انتخابی غذا می­خورد یا مشکل خوردن دارد.

 

ویژگی های خوردن انتخابی

خوردن انتخابی، یک بخش طبیعی از تحول کودکی است. تقریباً 50 درصد کودکان 18 تا 23 ماهه به صورت انتخابی غذا می خورند.

 • معمولا کمتر از 30 نوع غذا می­خورند.
 • تقریباً از هر نوع بافت غذایی، حداقل یک غذا را می­خورند.
 • غذای یکسانی را هر روز می­خورند، اما در نهایت خسته می شوند و دیگر آن را نمی خورند. سپس بعد از تقریباً دو هفته دوباره شروع به خوردن غذای محبوبشان می کنند.
 • غذای جدید را در بشقاب تحمل می­کنند و علاقه­مندند که به آن دست بزنند یا مزه کنند.
 • بعد از اینکه با غذای جدیدی ده بار یا بیشتر مواجه شدند دوست دارند که آن را بخورند.
 • کودکانی که به صورت انتخابی غذا می­خورند، کالری مصرفی‌شان کافی است و در بدست آوردن وزن و رشد مشکلی ندارند.

 

 اگر کودک شما به صورت انتخابی غذا می خورد، می­توانید خوردن او را با این راهکارها مدیریت کنید:

 • هر روز غذاهای متنوعی به کودک پیشنهاد کنید. (گاهی حتما نباید غذای جدیدی را برای کودک فراهم کرد. می توان همان غذا را با اشکالی جدید برای کودک تهیه کرد، می توان شکل را از نظر ظاهری تغییر داد و ترکیبات همان باشد، یا می توان یکی از ترکیبات را تغییر داد. مثلا اگر کیک پخته می شود، یک بار پودر شکر روی آن ریخته شود و بار بعد سس کارامل یا شکلات. یک بار در ترکیباتش کشمش باشد و یکبار ساده.)
 • مطمئن شوید که کودک غذا و خوراکی­هایش را هر روز در زمان یکسانی می­خورد.
 • هنگام غذا خوردن، محیط را برایش دلچسب کنید.
 • آبمیوه­اش را به 4 تا 6 بار در روز محدود کنید. (به طور کلی در همه کودکان، استفاده از آبمیوه های صنعتی توصیه نمی شود. استفاده از آبمیوه های خانگی هم به اندازه میوه های تازه توصیه نمی شود چرا که آبگیری میوه ها باعث از دست رفتن فیبر آن و در نتیجه افزایش نسبی قند آن می شود. در صورتیکه کودک به هر دلیل قادر به استفاده از میوه نیست، استفاده از مخلوط نرم و بلند شده میوه ها بهتر از آبگیری آن است.)
 • خوراکی­اش را به دو تا 3 بار در روز محدود کنید.

 

به طور کلی مشکلات بدغذایی در کودکان امری شایع است. توصیه می شود حجم وعده های غذایی کاهش یابد و تعداد دفعات آن به صورت  سه وعد اصلی و 3 میان وعده افزایش یابد.

در ادامه این مقاله با عنوان "مشکلات تغذیه (خورد و خوراک) - بخش دوم" مشکلات خوردن و راه­های کاهش این مشکلات را مورد بررسی قرار می­دهیم.

 

 

 

 


2
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید