تغذیه در کودکان دارای اتیسم

تغذیه در کودکان دارای اتیسم

 

مراقبت از کودک دارای اتیسم به اندازه ای می تواند چالش برانگیز باشد که  غذا خوردن صحیح و داشتن الگوی رژیم غذایی مناسب، مورد انتظار نباشد. هر زمانی که کودک با ناتوانی مواجه شود، اهمیت تغذیه مناسب افزایش می یابد. برای کودک دارای اتیسم، داشتن الگوی تغذیه ای سالم می تواند یک دنیا تغییر در توانایی یادگیری او ایجاد کند. اینکه چگونه احساسات خود را مدیریت کند و حتی چگونگی پردازش اطلاعات بسته به نوع الگوی تغذیه کودک است. از آنجاییکه کودکان دارای اتیسم اغلب از رژیم های غذایی محدود شده پیروی می کنند و نشستن بر سر سفره برایشان دشوار است، احتمال عدم کفایت در دریافت مواد مغذی به ویژه کلسیم و پروتئین  در آن ها افزایش می یابد.

 

اگر کودک دارای اتیسم دارید، راهکارهای زیر را امتحان کنید:

 

  • خود را برای انتخاب گرایی آماده سازید:

بسیاری از والدین کودکان دارای اتیسم، متوجه حساسیت فرزندشان به طعم، بو و بافت غذا شده اند. این مسئله سدی عظیم برای داشتن الگوی غذایی سالم است. پیشنهاد دادن غذا به کودکان دارای اتیسم بویژه اگر بافت غذا نرم باشد، عملا غیر ممکن است. ممکن است فرزند شما از مصرف برخی غذاها یا حتی کل یک گروه غذایی اجتناب کند. برای بهبود شرایط انتخاب گرایی فرزندتان، او را در تمام مراحل آماده سازی غذای جدید با خود همراه کنید، از خرید کردن در سوپر مارکت تا آماده سازی غذا. ممکن است فرزندتان غذای جدید را نپذیرد، اما حداقل با ان آشنا شده است. این امر شانس پذیرش غذای جدید را در دفعات بعدی افزایش می دهد.

 

  • زمان منظمی برای وعده های غذایی داشته باشید:

کودکان دارای اتیسم در زمان صرف وعده غذایی سخت گیرتر از سایر افراد هستند. شلوغ بودن آشپزخانه، کم بودن شدت نور و حتی نحوه چیدمان وسایل می تواند از عوامل بالقوه استرس زا برای کودک باشند. در این شرایط سعی کنید خود را در جایگاه کودک قرار دهید و ببینید که شرایط مناسب برای داشتن محیطی آرام برای صرف غذا چیست. سعی کنید هر روز در ساعت مشخصی اقدام به صرف غذا کنید. اگر شدت نور لامپ کودک را آزار می دهد، شرایط را آنگونه فراهم کنید که برایش خوشایند است، اجازه دهید تا کودک غذای مورد علاقه خود را از میان غذاهای موجود انتخاب کند و یا حتی بر روی صندلی­ ای که احساس راحتی بیشتری می کند، بنشیند. با این کار احتمال پذیرش غذا توسط کودک افزایش می­ یابد.

 

  • به دنبال راهکارهایی برای رژیم غذایی خاص باشید:

حتما تا به حال اسم رژیم غذایی فاقد گلوتن و کازئین را شنیده اید و حتما نیز شنیده اید که این رژیم تاثیرات مثبتی را بر کودکان دارای اتیسم به همراه دارد. با اینکه برخی از مطالعات ثابت کننده این ادعا هستند، اما هم چنان تحقیقات بیشتری برای تصمیم گیری قطعی لازم است. به خاطر داشته باشید که اعمال محدودیت بیش از حد در رژیم غذایی می تواند کودک را در معرض کمبود مواد مغذی قرار دهد. به همین دلیل مشورت با متخصص رژیم درمانی به منظور یافتن بهترین الگوی رژیم غذایی برای کودک دارای اتیسم، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.


1
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید