"توصیه هایی برای والدین کودکان با اختلال طیف اتیسم: کودکانی که فقط چیپس و آبنبات مصرف می کنند" بخش سوم

 

۱۰ راهکاری که می توانید در منزل امتحان کنید.

  • گام چهارم:

بسیاری از والدین دارای فرزند با اختلال طیف اتیسم، بیان می کنند که فرزندشان همانند دیگر کودکان، احساس گرسنگی نمی کند. با این حال توصیه می شود که در زمان منظم و بر اساس برنامه، به فرزند خود غذا را پیشنهاد دهید.

  • گام پنجم:

وعده یا میان وعده را تقریبا هر ۵/۲ ساعت به فرزند خود پیشنهاد دهید.

در طول روز، هر ۵/۲ ساعت یک وعده غذایی به فرزند خود بدهید و تا جایی که می توانید این فواصل زمانی را منظم نگه دارید. مهم است که فرزندتان برنامه منظمی برای زمان غذا خوردن و صرف میان وعده هایش داشته باشد.

  • گام ششم:

یک برنامه دیداری را برنامه ریزی کنید.

به خاطر داشته باشید کودکان با اختلال طیف اتیسم تمایل دارند تا هرکاری را طبق برنامه ای مشخص و منظم انجام دهند. از لیست نوشتاری یا عکس ها برای مشخص کردن برنامه روزانه وعده های غذایی و میان وعده ها استفاده کنید. این برنامه را در اتاق کودک، آشپزخانه و یا سایر مکان هایی که کودک در طول روز وقت می گذراند، قرار دهید. هم چنین می توانید از زمان سنج (تایمر) نیز استفاده کنید تا زمان وعده غذایی را نشان دهد. تمامی این اقدامات برای آمادگی هرچه بیشتر فرزندتان قبل از زمان مصرف وعده غذایی است. این راهکار مزایایی را برای کمک به مدیریت اضطراب کودک در زمان غذا خوردن، به همراه دارد.

  • گام هفتم:

قبل از مصرف وعده غذایی، کمی تحرک داشته باشید.

در کاردرمانی، اغلب از حرکاتی برای بیدارسازی بدن کودک و حواس او استفاده می شود. اندکی فعالیت بدنی مانند چرخیدن دور میز غذاخوری به همراه موسیقی، قبل از نشستن پشت میز و صرف غذا، می تواند کمک کننده باشد.

  • گام هشتم:

احساسات را از غذا استخراج کنید.

مهم است تا اضطراب خود را در باره غذا خوردن فرزندتان، کنترل کنید. بدیهی است که بد غذایی فرزندتان می تواند باعث نگرانی شما شود، اما تلاش کنید که اضطراب و احساسات منفی را از خود دور کنید. تلاش کنید تا جو مثبتی را در زمان غذا خوردن خلق کنید. ایمان داشته باشید که فرزندتان غذا میل می کند و شما هر موفقیت او در غذا خوردن را جشن می گیرید.

  • گام نهم:

غذا را در بشقاب های بزرگ برای کل اعضای خانواده سرو کنید.

غذاها را در بشقاب های بزرگ قرار دهید و اجازه دهید تا فرزندتان خودش غذا را از ظرف اصلی بردارد. هدف از این راهکار، این است که به کودک اجازه دهد تا جایی که می تواند غذا خوردن خود را کنترل کند.

  • گام دهم:

به فرزندتان همان غذایی را پیشنهاد دهید که سایر اعضای خانواده میل می کنند، حتی اگر گمان می کنید که از خوردن آن امتناع می کند.

به کودک اجازه دهید تا زمانی که سایر اعضای خانواده در حال صرف غذا هستند، پشت میز بنشیند. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، نگاه کردن و بوییدن غذا می تواند به کودک در پیشرفت غذا خوردن در آینده و پذیرش بیشتر غذا کمک کند.

 


3
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید