"توصیه هایی برای والدین کودکان با اختلال طیف اتیسم: کودکانی که فقط چیپس و آبنبات مصرف می کنند" بخش دوم

 

"توصیه هایی برای والدین کودکان با اختلال طیف اتیسم: کودکانی که فقط چیپس و آبنبات مصرف می کنند" بخش دوم

در این بخش، ۱۰ راهکار برای اجرا در منزل ارائه شده است. پیش از آغاز، به خاطر داشته باشید که تغییرات به صورت تدریجی صورت می گیرد و به مرور زمان شاهد پیشرفت خواهید بود. بنابراین توصیه می شود که بازه زمانی حداقل یک ماه را همراه با تلاش مستمر برای اجرای این راهکارها به منظور کمک به فرزندتان، در نظر بگیرید تا فرصت کافی داشته باشد که با راحتی با غذاهای سالم متنوع تری ارتباط برقرار کند.

  • گام اول:

در هر وعده اصلی و میان وعده ها، به فرزند خود پروتئین، سبزیجات، میوه ها و ترکیبات نشاسته ای را در کنار چیپس یا ترکیب غذایی مورد علاقه اش، پیشنهاد دهید.

ممکن است این حجم از ترکیبات غذایی، از نظر شما زیاد باشد، اما زمانی که کودک با غذا خوردن مبارزه می کند، هدف استفاده از هر روشی است که بیشترین مواد مغذی را به بدن کودک برساند. در زمان میان وعده ها، مقادیر کمتری از ترکیبات یاد شده را به فرزند خود پیشنهاد دهید، اما از پیشنهاد آن ها غافل نشوید. اگر فرزندتان از خوردن وعده ناهار خودداری می کند، می توانید در میان وعده پیش رو ترکیبات غذایی مناسب و متنوعی را به عنوان گزینه های انتخابی، به او پیشنهاد دهید. اما برای چه باید از چیپس در کنار سایر ترکیبات غذایی استفاده کرد؟ استفاده از چیپس، به کودک این پیام را می دهد که ترکیب مورد علاقه او برای خوردن موجود است و می تواند غذا خوردن را آغاز کند. به علاوه، این راهکار، کودک را به نشستن در کنار شما بر سر میز غذا، تشویق می کند.

  • گام دوم:

غذا را به بخشی لذت بخش از زندگی روزانه تبدیل کنید.

به غذا از دید فرزندتان نگاه کنید. غذا می تواند باعث بروز اختلاف در محیط خانواده شود. به راه هایی برای لذت بخش کردن غذا فکر کنید. بدین منظور، می توانید از برخی بازی های متناسب سن فرزندتان استفاده کنید و با را به مشارکت دعوت کنید، برای مثال می توانید از سبزیجات و مواد غذایی پلاستیکی برای بازی کردن و آشنایی بیشتر کودک با ترکیبات غذایی استفاده کنید. در این مرحله، از او بخواهید تا ترکیبات مختلف غذایی مانند سبزیجات را لمس کند. درباره بو، رنگ و بافت غذا با او صحبت کنید. در باره مواد غذایی و غذاها، شعر و آهنگ هایی را برای فرزندتان بخوانید و او را به بازی کردن با مواد غذایی تشویق کنید. اگر کودک از لمس کردن مواد غذایی با دستانش امتناع می کند، به او نشان دهید که چگونه می تواند با استفاده از قاشق یا چاقوی غیربرنده، مواد غذایی و غذا را به اشکال مورد علاقه خود طراحی کند. شما بعنوان والدین، باید فرزند خود را تا جایی که امکان دارد، در فرآیند آماده سازی وعده اصلی و میان وعده ها مشارکت دهید و تشویق کنید. این راهکار به کودک کمک می کند تا به مواد غذایی اولیه وغذاها به دید مثبتی نگاه کند.

  • گام سوم:

اصول زمان غذا خوردن خود را مجدد مرور کنید.

بسیاری از خانواده ها، زندگی روزمره پرمشغله ای دارند. این موضوع باعث می شود تا غذا خوردن در کنار اعضای خانواده، فراموش شود. اما برای این شرایط نیز راهکارهایی وجود دارد و آن این است که حداقل برای 15 دقیقه، پشت میز در کنار اعضای خانواده بنشینید. ممکن است فرزندتان در ابتدا غذایی میل نکند که مشکلی ندارد. زمانی که کودک سایر افراد خانواده را در حال خوردن غذا مشاهده کند، بوی غذا را احساس کند و صدای غذا خوردن را بشنود، به احتمال بیشتری غذا را میل می کند. این توصیه ها، گام های مثبتی برای سوق دادن کودک به چشیدن و غذا خوردن خواهد بود.

 


1
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید