"توصیه هایی برای والدین کودکان با اختلال طیف اتیسم: کودکانی که فقط چیپس و آبنبات مصرف می کنند"

 

"توصیه هایی برای والدین کودکان با اختلال طیف اتیسم: کودکانی که فقط چیپس و آبنبات مصرف می کنند" بخش اول

یکی از تفکرات والدین کودکان با اختلال طیف اتیسم، این است که کودک نهایتا زمانی که احساس گرسنگی کند، غذا مصرف می کند. بسیاری از والدین از مصرف چیپس، کراکرها و آبنبات ها به عنوان میان وعده توسط فرزندشان به جای مصرف غذای در طول روز، احساس نگرنی می کنند. به همین منظور، آن ها به دنبال راهکارهایی برای حذف چیپس و آبنبات از رژیم غذایی فرزندشان می گردند و تلاش می کنند تا ترکیبات مغذی را در برنامه غذایی فرزندشان بگنجانند، اما اغلب با شکست مواجه می شوند. از طرفی دیگر، والدین نگران این موضوع هستند که منع کردن کودک از چیپس و آبنبات باعث خودداری او از مصرف غذا و در نتیجه گرسنگی او شود. .

کودکان با اختلال طیف اتیسم، پنج برابر بیشتر از سایر کودکان، با مشکلات غذا خوردن مواجه هستند. اولین گام در شناسایی و رصد این مسئله، شناخت مشکلات تغذیه و رفتارهای غیرمعمول رایج در زمان غذا خوردن در میان این کودکان است. والدین نباید در زمینه الگوی تغذیه و رژیم غذایی فرزند خود احساس گناه کنند. به عبارت دیگر والدین در اینکه فرزندشان الگوی رژیم غذایی سالمی ندارد، مقصر نیستند. نقش شما به عنوان والدین، ارائه راهکارهای تغذیه ای است و بعد از آن، نوبت به کودک می رسد تا غذا بخورد. .

نکته ی مهمی که وجود دارد این است که شما باید با متخصص تغذیه و رژیم درمانگر درباره اینکه چگونه مانع کودک از مصرف چیپس و کراکر شوید و اینکه چه راهکارهای درمانی برای کودک وجود دارد، مطمئن شوید. هدف این است که شما از این موضوع که فرزندتان با ترک مواد غذایی نام برده، مبتلا به سوء تغذیه یا کم وزنی نخواهد شد، مطمئن شوید. ممکن است متخصص تغذیه و رژیم درمانگر، مکمل های تغذیه ای را در کنار ارائه راهکارهای تغذیه ای، توصیه کند. هم چنین، شما باید از پایش مستمر فرزندتان از نظر سلامتی توسط تیم درمان به منظور ارائه رژیم غذایی جدید و متناسب با شرایط فرزندتان اطمینان حاصل کنید. .

نکته ی مهمی که وجود دارد این است که شما باید با متخصص تغذیه و رژیم درمانگر درباره اینکه چگونه مانع رژیم درمانگر متخصص در حوزه اختلال طیف اتیسم، می تواند علل عدم پذیرش های غذایی در فرزندتان را به خوبی شناسایی کند. این مشکلات در الگوی رژیم غذایی می تواند منشا بالینی داشته باشد که از جمله آن می توان به دردهای مزمن شکمی، بیماری رفلاکس معده-مری (GERD)، یبوست و یا عدم تحمل های غذایی اشاره کرد. .

بسیاری از کودکان با اختلال طیف اتیسم، ممکن است مشکلاتی مثل مشکل در نشستن برای غذا خوردن داشته باشند که در فرآیند غذا خوردن اختلال ایجاد می کند. برای مثال، تون پایین عضلانی می تواند صحیح نشستن را برای کودکان، دشوار سازد. اختلالات حسی مرتبط با اتیسم، یکی دیگر از دلایل مشکلات غذا خوردن است که از جمله آن می توان به شرایط حسی در این کودکان اشاره کرد. .

یکی دیگر از مشکلاتی که در کودکان با اختلال طیف اتیسم وجود دارد، اصرار بر یکسان بودن غذا است. این رویداد می تواند باعث اضطراب در زمان مواجهه با غذای جدید شود که حضور رفتاردرمانگر در تیم درمانی، می تواند به برطرف کردن این مشکل کمک کند. بعضی از کودکان با اختلال طیف اتیسم، در یادگیری مهارت "جویدن" به کمک نیاز دارند، البته تمایل به جویدن آبنبات های سفت، نشان دهنده عدم مشکل در فرآیند جویدن در فرزند شماست. .

 


1
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید