اکولیلیای فوری

اکولیلیای فوری

 

تعریف اکولیلیای فوری :

زمانی که شخصی هر چیزی که به تازگی شنیده را تکرار کند، اکولیلیای فوری رخ داده است. سیگل می گوید که با تکرار کلمات، کودک نشان می دهد که می تواند به طور دقیق بشنود، می تواند به لحاظ فیزیکی گفتار تولید کند و می تواند گفته ها را به اندازه کافی به یاد آورده تا بتواند آن را تولید کند. بعضی بزرگسالان اتیسم توضیح می دهند که اکولیلیای فوری راهی برای ارتباط است. اکولیلیای فوری تلاشی برای باقی ماندن در مکالمه است و به موضوع قبل از این که معنای مکالمه کاملا درک شود، پاسخ می دهد.

 

یک راه برای افزایش درک در طول یک مکالمه، استفاده از حس بینایی یا لمسی است (یا حتی درگیر کردن سایر حس ها).

مطالعه ای در رابطه با وجود قصد ارتباطی در اکولیلیای فوری نشان داد که در حقیقت قصد ارتباطی در اکولیلیا وجود دارد. سوالاتی که جواب های بله / نخیر نیاز دارند اغلب اکو های بیشتری نسبت به سوالاتی که با چه؟چه کسی؟کی؟برای چه کسی؟ شروع می شود به وجود می آورند.

درمانگری می گوید: ما باید از اکولیلیای فوری در درمان گفتار و زبان، با تاکید بر ارزش ارتباطی آن، استفاده کرده و بهره بریم. وی فرضیه ای را پیشنهاد کرد که کودکان از اکولیلیا بعنوان یک استراتژی جبرانی برای مدیریت موثر خواسته های زبانی، اجتماعی و شناختی استفاده کنند.

خاموشی یکسره و بی قید و شرط همه ی فرم های اکولیلیا فوری، به دلیل عملکرد هایی که اکولیلیا ممکن است برای کودکان با اختلال طیف اتیسم داشته باشد، توصیه نمی شود.

 

بحرانی در اکولیلیا‌ی فوری:

یک مساله رایج در دنیای اتیسم این است که زمانی که مراقب کودک سوالی می پرسد؛ به طور مثال سیب دوست داری یا انگور؟پاسخ کودک همیشه انتخاب دوم است و مراقب همیشه فکر می کند که این چیزی است که واقعا دوست دارد. پس از این که به کودک انگور داده می شود،کودک شروع به فریاد زدن می کند، زیرا کودک در حای که تلاش می کند دو گزینه را درک کند، پاسخ اشتباه داده در صورتی که سیب را ترجیح می داده است. روش پکس یا کارت های تصویری راه مناسبی برای معرفی انتخاب ها یا تغییرات و در نتیجه جلوگیری از بحران ها است.

 

میل برای مکالمه :

سیگل در انتهایی بررسی هایش نتیجه گرفت: «برای بیشتر کودکان، اکولیلیای فوری یک مرحله رشدی و تکاملی است که زمانی که آن ها شروع به درک عملکرد کلمات می کنند، اتفاق می افتد. اما همیشه نمی توانند به آن سرعتی که باید یک کلمه را رمزگشایی کنند تا پاسخ مرتبط را ارائه دهند.» مهم است بدانیم که اکولیلیای فوری نشان دهنده ی تمایل فرد برای ورود به گفت و گو است و مهم تر از همه، اکولیلیای فوری نشان دهنده ی تمایل فرد به درک و یادگیری زبان می باشد.

 


3
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید