برقراری ارتباط - بخش چهارم

 برقراری ارتباط - بخش چهارم

 

در مقاله حاضر ادامه مراحل تحول طبیعی مهارت برقراری ارتباط در کودکان معرفی خواهند شد.

 

مرحله سوم: کودک به عنوان استفاده کننده کلمات

کودکان در این مرحله برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده از کلمات و نشانه ­ها را شروع می­کنند. آن­ها از تک کلمات برای حرف زدن درباره چیز­هایی که برایشان مهم است استفاده می­کنند و والدین وقتی می­بینند که کودکشان زبان باز کرده است، هیجان زده می­شوند. کودک در ابتدا ممکن است فقط کلماتی را که می­شنود، تکرار کند یا کلمات خود ساخته­ای را ادا کند. همزمان با ادای نخستین کلمات، کودک شروع به اشاره کردن مثلاً به یک حیوان یا قاب عکس می­کند. در این سنین، کودک ممکن است یک کلمه را برای بسیاری از چیزها به­ کار برد (برای مثال، برای اشاره به هر نوشیدنی کلمه "آب" را به­ کار می­برد یا کلمه "سگ" را برای اشاره به هر چهارپایی به کار برد). در این سن، کودکان از تک کلمه برای انتقال کل پیام استفاده می­کنند و مثلاً ممکن است به صندلی نگاه کند و بگوید "مامان" و معنایش این باشد که "مامان اینجا روی صندلی بنشین".  در این هنگام درک کلامی کودک در حال رشد است و زمانی که اسم افراد یا اشیاء آشنا را می­گویید به آن­ها اشاره می­کند. همچنین کودک می­تواند جهت­ها و عبارات ساده مانند "کلاهت را بگیر" را خصوصاً اگر با ژست بدنی شما همراه باشد، متوجه شود.

 

مرحله چهارم: کودک به عنوان ترکیب کننده

کودک اکنون می­تواند کلمات را ترکیب کند و جملات دو کلمه ­ای ادا کند. دامنه واژگان کودک با سرعت زیادی رشد می­­کند و غنی می­شود و آن­ها را ترکیب می­کند. اندک اندک، استفاده کودک از ژست­های بدنی و حرکات برای انتقال منظورش کم می­شود و یاد می­گیرد که چگونه لحنش را تغییر دهد تا سوالی شود. کودک بدون استفاده از راهنمایی دیگران می­تواند دستورالعمل­های ساده را متوجه شود. وی می­تواند اشیاء را نه تنها با نام آن­ها، بلکه با کاربرد آن­ها بشناسد. برای مثال، اگر از او بپرسید که "ببینم چی میخوری؟"، غذا را به شما نشان می­دهد. سوالات ساده­ای را که با کجا، چی و چه کسی شروع می­شود را می­فهمد. کودک شروع به درک کلماتی مانند در، زیر، رو، بزرگ و کوچک می­کند. او به داستان­های کوتاه و ساده گوش می­دهد و می­تواند به تصویر اشیاء آشنای کتاب اشاره کند.

 

نکته: توانایی­های ارتباطی کودکتان را شناسایی کنید.

شما باید بتوانید، مهارت­های حرکتی کودکتان را شناسایی کرده و به او کمک کنید تا ارتباط برقرار کند. در واقع، اگر شما بدانید که کودکتان چه مهارت­ هایی دارد، می­توانید با توجه به این سیر تحول طبیعی ارتباط در کودکان که با همدیگر مرور کردیم، رشد اجتماعی و ارتباطی او را هدایت و تسهیل کنید.

کودکان اتیسم معمولاً در تمامی این مراحل، اندکی متفاوت به­ نظر می­رسند و با افزایش سن خردسال این تفاوت­ها بارزتر به نظر می­رسد. در واقع، والدین با خواندن این مقالات که سیر تحول ارتباطی کودک را مختصراً به تصویر کشیده ­اند، می­توانند بفمند که کودکشان از همان اول توجه­ش به چهره­ ها کمتر و ارتباط چشمی ضعیف­تر بوده است و احتمالاً خیلی اشاره­ها را متوجه نمی ­شده است و توانایی دنبال کردن توجه والدین را نداشته است. این در حالی است که والدین معمولاً به این ضعف­های ارتباطی پایه، توجه نمی­کنند و معتقدند که کودک از سنینی که باید زبان باز می­کرده است و شروع به صحبت کردن می­کرده است، دچار مشکل شده است و نسبت به همسالانش از نظر رشدی دچار تاخیر شده است.

 


1
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید