اکولیلیای تاخیری

اکولیلیای تاخیری

 

تعریف اکولیلیای تاخیری :

بعضی از مردم، به خاطر آوردن و از برخواندن عبارات دریافتی یا گاهی اوقات همه ی دیالوگ ها را دوست دارند (مثلا آیه ها،سخنان الهام بخش و تاریخی یا صحنه های خنده دار از فیلم).تا زمانی که عبارات در یک زمینه اجتماعی مناسب، تکرار شوند، این تکرار یک رفتار اجتماعی مورد قبول است. اکولیلیای تاخیری تکرار عبارات شنیده شده، بعد از مدتی زمان می باشد(چند دقیقه تا چندین هفته بعد از این که عبارت اصلی شنیده شد) و عبارات ممکن است هر زمان و هر مکان ظاهر شوند. استفاده از اکولیلیای تاخیری نقش مهمی در تعامل کودک با مادر دارد.مادران می توانند از اکولیلیای تاخیری به عنوان منبعی برای جلب توجه استفاده کنند. زمانی که گفتار اکولیلیایی کودک از طرف اطرافیان قبول می شود او برانگیخته وعلاقه مند می شود تا از گفتار بیشتری استفاده کند.

 

۳ دلیل امکان پذیر برای اکولیلیای تاخیری :

۱) رفتار خود تحریکی: گاهی کودک قسمت هایی از کتاب یا دیالوگ های یک فیلم را در ذهنش می آورد و خود را با تکرار بیش از حد نوشته ها یا دیالوگ ها سرگرم می کند. زمانی که اکولیلیا تاخیری به این صورت برای سرگرمی استفاده شود می تواند از تعاملات زندگی واقعی جلوگیری کند .مراقب می تواند این را به عنوان نشانه ای برای هدایت مجدد به یک فعالیت سازنده تر بگیرد.

۲) برقراری ارتباط روحی: طبق گفته های مادری با تجربه، اکولیلیای تاخیری اغلب یک راه تحریکی برای حالت روانی است.او می گفت: «اگر پسرم جمله ای از قبیل «امروز استخر بسته است» را شنید و ناامیدی را تجربه کرد، از این به بعد اون این جمله را هر زمان که ناامیدی را تجربه می کند تکرار خواهد کرد یا اگر جمله ای شنیده که موجب شادی و شکوفایی اش شده است، آن را زمانی که احساس شادی و آرامش دارد، تکرار می کند. حتی اگر او محتوای مکالمه را کامل درک نکند، اما دوست دارد که مشارکت کند، او حال و هوای کلی مکالمه را برداشت می کند و جملاتی را تکرار می کند که با آن حال و هوا ارتباط دارد.» در این وضعیت، استراتژی مادر و درمانگر فهمیدن احساس کودک و هدایت او به شرایط و موقعیت کنونی می باشد.

۳) مرور یک روز: اکولیلیای تاخیری می تواند راهی برای پردازش خاطرات باشد. مادر می گوید: «پسرم از پیش دبستانی که به خانه برمی گردد و عبارات و جملاتی که را که در طول روز شنیده است را بازگو می کند. مخصوصا او علاقه دارد آنچه معلم اش به کودکانی که بدرفتاری کرده اند، گفته است را تکرار کند، حتی او زیر و بم صدای معلم اش را نیز به ذهن می سپارد.»  برای مادر این مورد چیزی شبیه گرفتن گزارش اخبار روزانه ی اتفاقات مهم در پیش دبستانی است همچنین مادر می گوید: «پسرم با من درباره ی اینکه مدرسه اش محیطی دوست داشتنی و حمایتی است و او به معلم و هم کلاسی هایش علاقه دارد، ارتباط برقرار می کند و به همین دلیل است که اکولیلیا بهترین دوست مادر شده است.»

اکولیلیای تاخیری (مانند نقل قول از فیلم یا نمایش های تلویزیون بعد از گذشت مدتی)توسط بسیاری از کودکان استفاده می شود اما تکیه زیادشان به آن ها می تواند یک مشکل باشد. شما ممکن است نقل قول نمایش های تلویزیون یا فیلم را همان طور که کودک پیش دبستانی تان بازی می کند، بشنوید، چون او بازی می کند و دوست دارد صحنه های خاصی از فیلم را تمرین کند، نمی گوییم که او مشکل زبانی دارد. اما اگر به نظر برسد که کودک در یک صحنه نقل قول گیر کرده و بارها و بارها آن را تکرار می­کند، ممکن است یک مشکل وجود داشته باشد(چون او دارای زبان دیگری نیست، مجبور است که او از متن نمایش نامه یا نقل قول فیلم یا... استفاده کند). ممکن است کودکی در مورد یک فیلم جدید و خاص بسیار هیجان زده شود و تا مدتی بسیاری از مکالماتش بر اساس آن باشد، اما از آن جایی که نوآوری از بین می رود، این اتفاق به مرور باید محو گردد.

 


4
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید