اکولیلیا در اتیسم

اکولیلیا در اتیسم

 

تعریف اکولیلیا :

اکولیلیا (پژواک گویی) تکرارعبارات،کلمات یا قسمتی از کلمات است و ممکن است نشانه ی اتیسم،بیماری عصبی،اختلال بینایی یا ناتوانی در رشد باشد.

 

آیا اکولیلیا طبیعی است ؟

   تقریبا همه ی کودکان در سن زبان آموزی(۱۸-۲۴ماهگی) از مرحله ای گذر می کنند که کلمات و عباراتی که زیاد شنیده اند را طوطی وار تکرار می کنند. تقلید روش مناسبی برای آزمایش صداهای مختلف و تمرین مهارت های زبان اجتماعی در حال ظهور است. کودکانی که تازه یاد گرفته اند صحبت کنند مداوم از این مورد استفاده می کنند.این مورد مرحله طبیعی و حیاتی در رشد زبان می باشد.  معمولا زمانی که سوالی از کودک پرسیده می شود و جواب کودک مثبت است یا آن کار را دوست دارد یا تمایل به حفظ ارتباط اجتماعی دارد، قسمتی از آن جمله یا کلمه ای از آن جمله را تکرار می کند. کودکان یاد می گیرند از زبان با تکرار آنچه در اطراف شان می شنوند، استفاده کنند. سپس، همان طور که مهارت های زبانی شان افزایش می یابد،شروع به ساختن گفته هایشان می کنند و استفاده از اکو یا پژواک کاهش می یابد. اما بعضی کودکان از این مرحله(گفتن اکولالیا) حرکت نمی کنند و این مرحله را از دست نمی دهند، این کودکان فقط آنچه دیگران گفته اند را تکرار می کنند و به ندرت جملات و افکار خود را مطرح می کنند.بعضی از این کودکان اصلا صحبت نمی کنند مگر این که متن فیلم یا تلویزیون را بگویند که قبلا شنیده باشند.این نوع اکولالیا بخشی از رشد معمول نیست و می تواند نشان دهد که کودک در یادگیری استفاده از زبان مشکل دارد.

 

چه زمان باید اکولیلیا متوقف شود ؟

کودکان بین سنین ۲-۱ سالگی باید تکرار یا تقلید کنند و این یعنی آنها در حال یادگیری هستند، اما تا سن ۲ سالگی باید ببینید که آن ها درحال استفاده از سخنان خود نیز هستند یا خیر.شما ممکن است کودکان اتیسم را ببینید که هنگامی که شما سوال پیچیده ای می پرسید به تقلید از شما یا استفاده از اکولیلیا ادامه می دهند، یا هنگامی که شما دستور العمل می دهید از سخنان خود استفاده نمی کنند.فرد ۲ ساله نباید تنها از گفته های تقلیدی برای صحبت کردن استفاده کند. تا سن ۳ سالگی، مشاهده ی کمی اکولیلیا، طبیعی تلقی می شود.البته که این کودکان باید جملات ساده شان را برای برقراری ارتباط با جهان اطراف شان بسازند و عمدتا گفتار کودک باید از افکار خود باشد.

                         

اکولیلیا در رشد زبان افراد با اختلال طیف اتیسم :

اکولیلیا یکی از رایج ترین نشانه های میان مشخصات زبانی اتیسم است.همه ی افراد اتیسم دارای کلام از یک دوره اکولیلیا عبور می کنند.اوتیسم عامل(برانگیزاننده)اصلی اکولیلیا است. در مطالعه ای نشان داده شد که حذف اکولیلیا، همیشه استفاده از پاسخ های صحیح فرد را آسان نمی کند.

انواع اکولیلیا :

معمولا اکولیلیا به عنوان «تکرار در گفتار» تعریف می شود. این تکرارها می توانند بلافاصله یا بافاصله از گفتار اتفاق بیافتد، که به ترتیب «اکولیلیای فوری» و «اکولیلیای تاخیری» نامیده می شود.بعضی نویسندگان اکولالیا را به عنوان تکرار بدون معنی و بدون هدف ظاهری، بدون نشانه ای از شدت، اختلال، یا حتی بعنوان گفتاری بدون ارتباط با طرف دیگر و با تفاسیر مختلف در نظر گرفته اند.

 برینا سیگل در کتاب کمک به آموزش کودکان اتیسم نوشت :          

« دو شکل پایه برای اکولیلیا وجود دارد :

۱) اکولیلیای فوری ۲)  اکولیلیای تاخیری(موخر) » 

حضوراین ها به ما می گوید که چگونه کودک در حال تلاش کردن برای پردازش زبان است.

 


3
2

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید