پرخاشگری و رفتارهای تهاجمی در کودکان اتیسم - بخش اول

پرخاشگری و رفتارهای تهاجمی در کودکان اتیسم - بخش اول

 

پرخاشگری و رفتارهای تهاجمی یکی از شایعترین چالش های گزارش شده توسط والدین کودکان اتیستیک است. بعضی از کودکان اتیستیک نسبت به خود و دیگران به صورت تهاجمی و تکانشی رفتار می کنند. کودکان اتیستیک از شیوه معمول و رایج برای بیان خشم، ترس، اضطراب و نا امیدیشان استفاده نمی کنند. آنها گاهی اوقات این احساسات را با آسیب رساندن به خود و دیگران ابراز می دارند. لگد زدن، پرتاب اشیا، فحاشی به دیگران و وارد کردن جراحت به خود، خود زنی و کوبیدن سر به دیوار از رفتارهای خود آسیب رسان و پرخاشگرانه آنها است.

برای کاهش یا از بین بردن اینگونه رفتارها راهکارهایی ارائه می شود که والدین باید انجام دهند:

آموزش نحوه برقراری ارتباط :کودکان اتیستیک معمولا در برقراری ارتباط مشکل دارند. عدم مهارت های ارتباطی موثر اغلب منجر به ناکامی می شود و ناکامی می تواند منجر به پرخاشگری شود. تصور کنید اگر شما چیزی را بخواهید اما نمی توانید آن را بگویید چقدر این موضوع برایتان طاقت فرسا خواهد بود!

بنابراین یکی از اولین مواردی که باید انجام دهید این است که هر گونه مشکل ارتباطی که ممکن است فرزند شما داشته باشد را بررسی کنید. کودک شما باید آموزش داده شود که چگونه نیازهای خود را با زبان گفتاری، زبان اشاره یا سیستم های ارتباط تصویری طراحی شده برای افراد با نیازهای خاص درخواست کند.  این تنها راهی است که بسیاری از مشکلات رفتاری کودک را برطرف خواهد کرد.

رفتارهای جایگزین را آموزش دهید: هنگامی که شما علت رفتار تهاجمی فرزندتان را بدانید باید به کودک آموزش دهید که چگونه بدون اینکه پرخاشگری کند آنچه را که می خواهد انجام دهد. به عنوان مثال، به کودک بگویید زمانیکه خواسته یا نیازی داری بگو "من به کمک نیاز دارم" یا "استراحت لطفا." شما همچنین باید بفهمید که چگونه فعالیت را برای کودکتان راحت و آسان کنید. با گذشت زمان، شما می توانید به او وظایف مستقل و طولانی تر را آموزش دهید.

به او گزینه و حق انتخاب بدهید: شما باید به او آموزش دهید که چگونه از میان گزینه هایی که دارد، دست به انتخاب زند. به عنوان مثال، اگر کودک کلوچه یا کیک می خواهد و شما آن را ندارید یا برای او مناسب نیست، گزینه های مناسب دیگر به او پیشنهاد دهید مثلا سیب یا بیسکویت. هدف این روش آن است که وقتی گزینه های مورد نظر او وجود نداشته و یا در دسترس نیست، کودک را برای انتخاب پیشنهاد های دیگر آماده کنید.

تقویت رفتار خوب: زمانی که کودک از رفتار مناسب برای درخواست نیازهایش استفاده می کند، حتما او را تشویق کنید. در ابتدا باید آنچه را که خواسته فورا به او بدهید. همین مسئله باعث تقویت رفتار مثبت می شود. مثلا اگر به جای پرتاب کتاب، می گوید به من آب بده شما باید فورا به او آب بدهید تا او از کلمات برای بیان خواسته اش استفاده کند نه پرتاب کتاب بدین صورت است که رفتار او تقویت خواهد شد.

رفتار خود را تغییر دهید: بسیاری از کودکان اتیستیک به دلیل واکنش هایی که در  بیرون از خانه از مردم می گیرند، رفتارهای خاصی انجام می دهند. اگر شما فریاد بزنید و یا عصبانی شوید، واکنش شما رفتار او را تقویت می کند. همچنین، اگر بعد از پرخاشگری به او اجازه دهید فعالیت مورد نظرش را انجام دهد،  این اقدام نیز باعث تقویت رفتار پرخاشگرانه او می شود. به طور کلی، با پرخاشگری باید بطور قاطع و درعین حال با آرامش و ثبات برخورد شود.

 


1
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید