تماس چشمی- بخش دوم

 تماس چشمی- بخش دوم

 

علاوه بر تماس چشمی، اختلال در یکپارچگی بینایی یکی از مسائل و مشکلات در کودکان طیف اتیسم می باشد. پژوهش ها نشان می دهند که توانایی درک اطلاعات بر حرکت استوار است. یعنی مغز توسط پردازش اطلاعات پویا یاد می­ گیرد تا ببیند و حرکت اجازه می­دهد که مغز به پردازش اطلاعات بپردازد. هنگامی که اطلاعات بینایی به درستی پردازش و یکپارچه گروه ­بندی می ­شوند، مغز می­تواند اطلاعات را حس کند. این اطلاعات سپس توسط سازماندهی مراحل حرکتی مورد نیاز به اعمالی مانند صحبت کردن و حرکت کردن از جمله ارتباط چشمی تبدیل می­ شوند. حرکات چشم جزء ظریف ترین مهارت های حرکتی بدن هستند و یکی از پیش ­نیازهای تماس چشمی "توانایی دنبال کردن با چشم" است. دنبال کردن بصری به عنوان حرکت موثر چشم از چپ به راست یا تمرکز بر روی یک شیء که در میدان بصری فرد در حال حرکت است تعریف شده است. برخی از کودکانی که در تماس چشمی مشکل دارند معمولا از دنبال کردن مسیر یک حباب یا فرفره عاجزند و معمولا از این کار امتناع می ­کنند. بنابراین یکی از روش­های بهبود تماس چشمی کمک به بهبود این توانایی در کودکان با اختلال طیف اتیسم است. توانایی دنبال کردن با چشم علاوه بر تماس چشمی در خیلی از مهارت­های زندگی روزمره از جمله خواندن، نوشتن، نقاشی کردن و بازی کردن هم نقش اساسی بازی می ­کند. در ادامه برخی از راهبردهای کمک به توانایی دنبال کردن با چشم را با همدیگر مرور می­ کنیم.

1. درست کردن حباب­ها، رها کردن پرها یا بادکنک­هایی در هوا

2. فشفشه: چرخاندن فشفشه اطراف کودک و تقاضا از کودک برای دنبال کردن آن.

3. بازی­های چراغ قوه: دنبال کردن نوری که بر روی دیوار افتاده است. چراغ قوه را با رنگ­های مختلف بپوشانید تا جالب­تر شود.

4. اسباب بازی­هایی که به دور خودشان می­چرخند. از کنترل استفاده کنید. شیء را عقب بکشید تا چشم­ها آن­ را دنبال کنند.

5. توپی را بغلتانید و دامنه و طول غلتیدن را بیشتر کنید.

6. فعالیت­های پرتاب به هدف را انجام دهید.

7. تکمیل کردن پازل

8. نقاشی و کشیدن تصاویر

9. پیدا کردن چیزهایی در اتاق که به یک شکل خاص دیده می­شوند (دایره، مربع، مستطیل، مثلث)

10. تکمیل تصاویر نقطه-نقطه

11. پیدا کردن اشتباهات در تصاویر (چه چیزی در این تصویر اشتباه است؟)

12. مرتب کردن کارت­های بازی به روش­های مختلف (رنگ، شکل، تعداد) یا استفاده از کارت­های بازی برای پیدا کردن دو کارت که از نظر تعداد همتا هستند.

13. حل کردن مازها.

نکته: یادآوری می­شود که برخی از راهبردهای ذکر شده بالا برای کودکان با عملکرد بالا مناسب است و ممکن است نتوان آن­ها را برای کودکان کوچکتر و یا کودکان با اختلال طیف اتیسم با عملکرد پایین استفاده کرد.

 


1
1

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید